Tırnak Kırılmasına Çözüm

Tırnak Kırılmasına Çözüm
14 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.143 kez okundu.

Bakımlı ve uzun tırnaklar çoğu kadının en çok istediği şeylerden bir tanesidir. Instagram’da ve sosyal medya ortamlarında gördüğümüz oje renklerinde kullanılan bakımlı el ve tırnaklara kavuşmak aslında çok da zor değil. Bakımlı tırnak demek sadece manikür ve ojeden ibaret değildir. Tırnaklarımızı gün içerisinde birçok şey için kullanıyoruz. Bulaşık yıkamak, klavye kullanmak, çok suya sokmak, sabun ve deterjan kullanımı, sağlıksız beslenme gibi birçok sebep tırnaklarınızın kırılmasına neden olabilir. Bunun haricinde en büyük etken ise vitamin eksikliğidir. Tırnaklarınızın çok fazla kırılıyorsa bir doktora gidip vitaminlerinize baktırabilirsiniz. Tırnak için gerekli olan vitaminler; biotin, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinkodur. Vitaminleriniz düzgün ise ve hala tırnak kırılmanız devam ediyorsa herhangi bir hastalığınız (örneğin; kalp-akciğer hastalığı) varsa tırnaklarınızda kırılma olabilir. Bir de çok fazla oje ve aseton kullanıyorsanız tırnaklarınız kırılabilir.

tirnak-kirilmasina-onlemler

Tırnak kırılmasının altında yatan hastalık: Tırnaklarınız çok fazla kırılıyor ve çok yumuşak tırnaklara sahipseniz önce bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Tırnak kırılmasında en sık karşılaşılan sorunlar; demir eksikliği, dolaşım sistemi ile ilgili bozukluklar, tiroid bezinin az çalışması, aşırı gaz ve şişkinliktir.

Sağlıklı tırnaklar için beslenmenize dikkat edin: Herhangi bir hastalığınız yok ise işe beslenmeniz ile başlayabilirsiniz. Beslenme bildiğiniz gibi vücudumuzun her alanı için oldukça etkili ve önemlidir. Kimi zaman saçlarımız bile beslenme alışkanlığımızdan dolayı kırılabilir. Aynı şey tırnaklarımız için geçerli olduğunu sakın unutmayın. Bol bol su içmeli, kırmızı et ve yeşil sebze tüketmelisiniz.

Tırnaklarınızı nemlendirin: Cildimizin, saçlarımızın neme ihtiyacı olduğu için tırnaklarımızın da neme ihtiyacı var. Ellerinizi nemlendirmeniz tırnaklarınızın da nemlendirmesi demek değildir. Tırnaklarınızı nemlendirmek için her zaman doğal ürünler kullanın. Bunun için zeytinyağı, jojoba yağı ve çuha çiçeği yağını kullanabilirsiniz. Bu yağlar ile tırnaklarınızı yağlayıp 15 dakika kadar bekletip ılık su ile iyice durulayın. Nemlendirme özelliği bol olan bir nemlendirici krem ile tırnaklarınızı ve elleriniz nemlendirebilirsiniz.

Tırnaklarınızın hava almasını sağlayın: Oje sürseniz bile 1 hafta ya da 10 gün boyunca aynı ojeyi tırnaklarınızda bekletmeyin. Bazen kızlarda görüyorum tırnaklarının uç kısımlarındaki oje çıkmasına rağmen ojenin tamamını silmeden o şekilde çıkıyorlar. Hem görüntü kötü hem de emin olun tırnaklarınız çok fazla zarar veriyor. Tırnaklarınızda aynı ojeyi en fazla 2 veya 3 gün tutun. Ardından aseton ile temizledikten sonra mutlaka badem yağı ve limon suyu ile bakım yapmayı ihmal etmeyin. Ojenizi çıkardıktan sonra 2-3 gün tırnaklarınızın hava ve güneş almasını sağlayın. Bu şekilde tırnaklarınızı korumuş olursunuz.

Tırnaklarınızı güçlendirin: Tırnaklarınız uzadıktan sonra onları sağlıklı bir şekilde kırılmadan, soyulmadan korumakta çok önemlidir. Tırnaklarınız uzadıktan sonra gliserin kullanarak daha sert olmasını sağlayabilirsiniz. Üzüm, havuç ve erik suyu da tırnaklarınızın sertleşmesini ve daha dayanıklı olmasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git