Sözde Erkek Tarafının Yapması Gerekenler

Sözde Erkek Tarafının Yapması Gerekenler
20 Mart 2017 tarihinde eklendi, 6.637 kez okundu.

Söz merasimi ne kadar küçük bir tören gibi görünse de aslında o kadar da basit olmuyor. İki ailenin de üzerine düşen görevler birbirinden oldukça farklı. Bende bu yazımda erkek tarafını konu alarak, erkek tarafı sözde ne yapar bunu detaylı olarak anlatacağım.

elbise

1- Söz Kıyafeti, Ayakkabısı ve Çantası: Öncelikle gelin hanımı erkek tarafı hazırlar. Söz merasimi evde veya dışarıda olabilir. Durumuna göre gelin adayına uygun bir kıyafet, ayakkabı ve çanta alınır. O gün için saç ve makyaj ise tercihe bağlı olarak erkek tarafı da yaptırabilir ya da gelinin bildiği bir kuaföre gidilerek yine kayınvalide tarafından yaptırılır.

alyans

2- Yüzükler ve Takılar: Sözde yüzükleri erkek tarafı alır. Bu sadece bir tektaş da olabilir ya da alyans da alınabilir. Yüzük haricinde ekstra takı olacaksa (bilezik, kolye, küpe vb.) bunları erkek tarafı alır ve gelin hanıma takarlar. Genelde kız tarafı takıya kalkmaz, ne geline ne de damada herhangi bir şey takmazlar.

soz-pastasi

3- Söz Çiçeği, Söz Çikolatası ve Söz Pastası: Çiçek ve çikolata eskiden beri adet olan bir şeydir. İlla ki bir söz çiçeği ve çikolatası olur. Ama şimdi yeni moda söz pastası da yaptırılır oldu. Eh tabii bu da erkek tarafına kaldı 🙂

soz-merasimi

4- Fotoğraf Çekimi: Söz fotoğrafı sadece aile içinde olduğu için o akşam illa ki sizi çekenler olacaktır. Ama siz arzu ederseniz stüdyo çekimi yaptırarak daha profesyonel fotoğraflarınız olsun isteyebilirsiniz. Artık söz merasiminde bile dış çekim yapılır oldu. Bence dış çekime gerek yok ama bir stüdyo çekimi olmalı diye düşünüyorum 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git