Sözde Damada Ne Verilir?

Sözde Damada Ne Verilir?
16 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 10.480 kez okundu.

Sözde damada takı takılır mı? Sözde yüzük takılır mı? Söz yüzüklerini kim alır? Sözde damada bohça verilir mi? Gibi sorular yeni sözlenecek, ilişkilerini ilk defa resmiyete dökecek olan genç çiftlerin aklını karıştırıyor. Bende bu yazımda bunları dikkate alarak sözde damada neler verilir bunların hepsinden bahsedeceğim.

soz-alyans

Önce söz yüzüklerinden başlayalım. Söz yüzüklerini damat alır ve kız tarafı yüzük olayına karışmaz. Sevgilinizi alıp bir kuyumcuya giderek söz yüzüğü almak istiyoruz dediğiniz de sizlere yardımcı olacaklardır. Söz yüzüğü seçme konusunda kararsız kalırsanız “Söz Yüzüğü Nasıl Olur?” yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda düz alyans modelleri, tektaş modelleri, taşlı alyans modellerine ulaşabilirsiniz.

taki

Söz yüzüğü takıldıktan sonra damadın ailesi geline küçük bir hediye olarak bir bilezik, altın ya da küçük bir set takabilir. Ya da her aile ferdi birer bilezik takabilir. Bu damadın ailesine bağlı bir durumdur. Sözden önce takı konusunu konuşursanız daha iyi olur. Kimin ne takacağını, ne kadar takacağını öğrenmeniz sizi bu duruma karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Eğer erkek tarafından ne kadar takı takılacaksa kız tarafı da aynı miktar da değil de küçük bir takı takabilir. Normalde kız tarafı sözde takı takmaz. Ama ne kadar doğrudur tartışılır. Çünkü ne kadar takı takılırsa takılsın bunların hepsi sizin olacak ve size kalacaktır. Damada anne ve baba olarak birer yarım altın takabilirsiniz. Ya da hiç takıya da kalkmayabilirsiniz. Bu konuyu damadın ailesi ile konuşarak netlik kazandırabilirsiniz.

bohca

Sözde, eğer adetiniz varsa ve nişana uzun bir zaman varsa bohça verilir. Nasıl geline söz bohçası hazırlanıyorsa, damada da söz bohçası hazırlanır. Damada söz bohçasında nişan bohçasına göre daha az şeyler konur. Bir pijama takımı, terlik, iç çamaşırı gibi şeyler söz bohçasında konur. Daha detaylı ilgi için “Damada Söz Bohçasında Neler Konur” yazımıza tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

söz mendili

Damada sözde verilecek küçük bir hediye de söz mendilidir. Her yörede bu adet olmayabilir ama verildiğinde daha anlamlı ve daha güzel oluyor diyebilirim. Baş harflerinizin ya da adınızın yazılı olduğu bir mendil ve keseden oluşan bir set hazırlayıp sözlünüze verebilirsiniz. “Söz Mendili” hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linke tıklayarak söz mendili nedir? Öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git