Söz Yüzüğü Nasıl Olur?

Söz Yüzüğü Nasıl Olur?
26 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 3.888 kez okundu.

Söz merasimi gelenekleri her yöreye göre değişmektedir. Her yörenin farklı adetleri oldukları için genç çiftlerin en kararsız olduğu konulardan biri de söz yüzüğünün nasıl olacağıdır. Ben çevremden gördüğüm kadarıyla birbirinden farklı söz yüzüğü modelleri var. Hepsini tek tek ve de inceleyerek anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak tektaş ile başlamak istiyorum. Şimdi sadece kıza tektaş yüzük takıp erkeğe hiçbir şey takmadan söz merasimini gerçekleştirenler var. Eğer damat bey geline evlenme teklifi ederken tektaş aldı ise bu tektaş yüzüğü söz gecesinde geline tekrardan takıyor ve söz kesilmiş oluyor. Tektaş biraz detaylı bir konu, altın veya pırlanta olması eşinize bağlı olan bir durumdur. Sadece tektaş takma olayında söz ile nişan arası fazla tutulmuyor. 1 hafta ya da en geç 1 ay içerisinde nişan yapılıyor. Bu yüzden fazla masrafa girmeden sadece tektaş ile söz merasimini gerçekleştirebilirsiniz.

Kıza tektaş takıp erkeğe ince bir alyans takanlarda var. Daha önceden tektaş alındı ise aynı tektaş takılır ya da söz merasimi olacak diye yenir bir tektaş alınır. Tektaşın yanına da erkeğe uygun düz sade bir model alyans seçilir. Bu şekilde tektaş ve alyans olarak söz merasiminde takabilirsiniz. Ya da ince iki adet söz alyansıyla kıza tektaş alabilirsiniz. Tektaş tercih etmezseniz ki genelde hep tektaş tercih edilir ama tamtur yüzük de kullanabilirsiniz. Şöyle ki tamtur yüzük ve erkeğe de ince bir alyans alarak söz kesmiş olursunuz. Bu söz yüzükleri herkesin bütçesine bağlı bir durumdur. Kimi söz yüzüklerini nişanda tekrar takıyor kimileri ise nişan için ayrı bir alyans almayı tercih ediyor. Benim fikrim eğer söz merasiminde alyans takacaksınız kesinlikle fazla masrafa girmeden abartısız sade alyans modellerini tercih edin. Nişanda zaten alacaksınız bu yüzden istediğiniz alyans modelini nişanınıza bırakın. Ben aşağıda birkaç yüzük modellemesini yaptım. Umarım içlerinden birini beğenerek fikir sahibi olursunuz.

söz-yüzüğü
söz-yüzüğü söz-yüzüğü
söz-yüzüğü
söz-yüzüğü
söz-yüzüğü
söz-yüzüğü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git