Şampuan Seçimi

Şampuan Seçimi
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 972 kez okundu.

Bir kadının güzel görünmesinin en büyük sırrı saçlarının güzelliğidir. Saçlarınızın güzelliği ve sağlığı içinde saç tipinize uygun şampuan ile yıkama yapmanızdır. Saçlarınıza uygun olan şampuanı tercih ettiğinizde saçlarınızın daha sağlıklı göründüğünün farkına varacaksınız. Şampuan seçiminde kozmetik ürünleri değil doğal olan ürünleri tercih etmelisiniz. Kozmetik ürün olarak geçen şampuanlarda SLS (sodyum lauril sülfat), paraben, phtalate gibi maddelerden dolayı saçlarınızda bazı problemler meydana getirebilir. En çok karşılaşılan problemler ise; saçların dökülmesi, kepek, kaşıntı, saçların hacim kaybetmesi olarak sayılabilir.

Saç Tipi Belirleme
Şampuan seçimi
nizi saç tipinize göre almalısınız. Bunun içinde saç tipinizi bilmeniz gerekir. Saç tipini belirlemek için her zaman aldığınız gibi bir duş alın. Daha sonra saçınızı havlu ile ıslaklığını alın. Saç kurutma makinesi ile hiçbir fırça yardımı olmadan kurutun. Saçlarınız tamamen kuruduktan sonra saçlarınızın kabarık mı? Düz mü? Dalgalı mı? Kıvırcık mı? Olduğuna bakın. Saçlarınızın kabarıksa saç telleriniz kalındır. Eğer saçlarınız düz ve kabarık değilse saç telleriniz incedir. Saçlarınız dalgalıysa orta kalınlıkta saç teline sahipsiniz. Hem kıvırcık hem de kabarık bir saçınız varsa saç telleriniz çok kalın demektir. Saç tipinizi bir de Kuru mu? Yağlı mı? Normal mi? Yoksa kepekli mi? Olduğuna bakın. Eğer saçlarınızı yıkadıktan 3 gün sonra yağlanmaya başlıyorsa saçlarınız kurudur. Yıkadıktan 24 saat sonra saçlarınızda yağlanma oluşuyorsa saçlarınız yağlıdır. Saç derinizde beyaz pul pul dökülmeler varsa kepek probleminiz vardır.

Kuru, Boyalı Saçlar
Çok kuru bir saç tipiniz varsa yoğun nemlendirici özelliği olan şampuan tercih etmelisiniz. Yıpranma ve boyanın etkisiyle de saçlarınız kurumuş olabilir bu yüzden kuru ve boyalı saçlar için şampuan almalısınız. Nemlendirici özelliği olan şampuanlarda krem etkisi yarattığı için saçlarınızın daha kolay taranmasını sağlar. Onarıcı ve canlandırıcı etkisi ile yumuşacık, parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Yağlı Saçlar
Yağlı saçlara sahip olanlar şampuan olarak yağ arındırıcı özellikte bir ürün tercih etmelidir. Ayrıca saçlarınızı her gün yıkamaktan, saçlarınıza gün içerisi de dokunmaktan ve saçlarınız için düz model kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer bunları yapıyorsanız saçlarınız daha çabuk yağlanacaktır. Saç ve saç derinizdeki yağı dengeleyen, Ph dengesini koruyan doğal şampuan tercih etmelisiniz.

Normal Saçlar
Saçlarınızı yıkadıktan 24 saat sonra saç derinizde yağlanma olmuyorsa saç tipiniz normaldir. Saç ve saç derinizdeki yağ dengesini koruyan bir şampuan tercih etmelisiniz. Çok şanlısınız ki kabarma, elektriklenme gibi saç sorunlarınız yok. Yine de bu saç tipinizi korumak ve denge de tutmak için normal saçlara özel doğal şampuan kullanmanızda fayda var.

Yıpranmış Saçlar
Aşırı fön, boya, perma, düzleştirici gibi etkilere maruz kalmış saçlarınız varsa yıpranmış saçlara özel olarak üretilen doğal içerikli şampuan kullanmalısınız. Yıpranmış saçların en büyük problemi saç kırıkları ve saç dökülmesidir. Saç kırıklarınız için maalesef tek çözüm saçlarınızı kestirmektir. Saçlarınızı kestirip doğru şampuanı kullandığınızda inan ki saçlarınız daha sağlıklı görünecektir. Yoğun nemlendiricili, besleyici özellikte, keratin yapısını destekleyen şampuan kullanmalısınız. Tabii bunun için şampuan tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun için ekstra bakım yağları, ısıl işlemler öncesi ısı koruyucu kullanmaınızda fayda var.

Kepekli Saçlar
Saç derisinin kuruyup kepeklenmesine yol açan bir saç tipidir. Bunun için şampuanınız kepeğe karşı etkili olmalıdır. Ayrıca saç derisi kuruluğu içinde nemlendirici özelliğine sahip bir şampuan seçimi yapmalısınız. Saç derinizin daha da kurumaması için saçlarınızı soğuğa yakın ılık su ile yıkamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git