Rüya Gibi Bir Yolculuk: Doğu Ekspresi

Rüya Gibi Bir Yolculuk: Doğu Ekspresi
3 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 583 kez okundu.

Doğu Ekspresi gezisi son zamanlarda fenomen haline geldi. Özellikle kış aylarında kar olduğu zamanlarda bilet bulmak çok zor. Doğu Ekspresi nedir? Doğu Ekspresi’ne neden bu kadar çok ilgi var? Diye merak ediyorsanız sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi, İç Anadolu Bölgesinde olan Ankara ilimizden başlayarak sırayla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum illerinden geçerek son durak olan Kars’a giden tren hattıdır. Bu tren hattını fenomen hale getiren olay ise trende yapılan yolculuk sırasında karşılaşılan manzaralardır. Kar olduğu zamanlarda ortaya çıkan manzarayı görmek, fotoğraflarını çekebilmek için birçok kişi aylar önce biletini alıyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Manzarası muhteşem olan bu seyahatin bedelini eminim merak ediyorsunuz. Öncelikle şunu söyleyelim bilet fiyatı devamlı olarak güncelleniyor. Şuan bilet fiyatı 47 TL fakat en doğru bilgiyi TCDD adresinden bulabilirsiniz. 2018 güncel fiyat bilgisi ise şöyle;

 

Doğu Ekspres Gidiş-Dönüş Saatleri

Doğu Ekspresi uzun bir yolculuktur. Yaklaşık olarak 24 saat 35 dakika yani 1 gün 35 dakika yolculuk sürer. Ankara Gar’dan 18:00 itibariyle tren hareket eder ve bir sonraki gün 18:30’da tren Kars’a varmış olur. Kars’tan Ankara’ya olan tren ise 08:00’da hareket eder. 08:30’da ise Ankara’ya gelmiş olursunuz. Eğer Ankara’dan değil de İstanbul’dan gidecekseniz Ankara’ya YHT ile gelmelisiniz.

Doğu Ekspres Vagonlar Hakkında

Tren 11 vagondan oluşuyor. 3 adet 2+1 Pulman, 2 adet Örtülü Kuşetli, 4 adet 2 Yataklı vagon bulunuyor.
2+1 Pulman: Normal koltuklu vagonlardan oluşuyor. Her sırada 2 çiftli 1 adet tek kişilik koltuk var.
Örtülü Kuşetli: 4 kişinin kalabileceği yataklı vagon. Eğer kalabalık gidiyorsanız ya da 3 kişi gidecekseniz Örtülü Kuşetli almalısınız. Koltuklar ranza şeklinde yatağa dönüşüyor ve temiz çarşaf veriliyor.
Yataklı Vagon: 2 Kişinin kalabileceği vagon. Buzdolabı, masa ve lavabo var.

Evcil Hayvan Hakkında

Evcil hayvanınızla beraber trende seyahat edebilirsiniz. Fakat bunun bazı şartları var.  Evcil hayvanınızla sadece Pulman’da yani koltuklu vagonlarda seyahat edebilirsiniz. Evcil hayvanınız kafesiyle birlikte sizin kucağınızda seyahat edebilir. Trene kabul edilen hayvanlar kuş, kedi, balık, süs köpeği gibi küçük hayvanlardır. Seyahate çıkmadan önce evcil hayvanınızın yanına sağlık karnesini almayı unutmayın. Ayrıca evcil hayvanınız için de ayrıca bilet almalısınız. Bilet fiyatı ise %50 indirimli olarak alabiliyorsunuz.

Doğu Ekspres Hakkında Önemli Bilgiler

Yemek: Trende yemekli bir vagon bulunuyor. Özel bir restoranın işlettiği bu vagonda kahvaltı, akşam yemeği bulabilirsiniz. Izgara, zeytinyağlı, tavuk döner menü gibi çeşitli yiyecekler mevcut. Ayrıca yemeklerin yanında dilerseniz alkol servisi de var. Fakat siz her ihtimale karşı yanınızda yemek götürmeyi unutmayın. Trene getireceğiniz aperatif yemeklere kimsenin bir şey dediği yok.

Duraklar: Tren yolcusunu indirip yeni yolcu alınca hiç beklemeden devam ediyor. Ara duraklarda 2-3 dakika büyük şehirlerde 10-15 dakika arası bekliyor. Bu süre zarfında eğer trenden çıkacaksanız acele etmelisiniz. Erzurum’a yaklaşırken bir cağ kebabı siparişi verip Erzurum’a geldiğinizde istasyondan hemen yemeğinizi almalısınız 🙂

Elektrik/İnternet: Pulman’da priz yok. Yataklı oda da 2 priz, oda da 1 adet priz mevcut. Yol boyunca telefon %90 çekiyor fakat 3G çekmesi biraz zor. Çekse bile arada çekiyor çoğu zaman çekmiyor.

Ne Zaman Gitmeli?
Birçok insan bu yolculuğa sırf manzarası için çıkıyor. O yüzden günlerin uzun olduğu zamanda çıkmanızı tavsiye ederim. Yol boyunca kar ve donmuş akarsu manzarası görmek isterseniz Ocak-Şubat gibi çıkmalısınız. Günbatımından sonra birçok manzarayı kaçıracaksınız bunun için günlerin en uzun, karlı ve dolunay olan günleri seçmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git