Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?
27 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 952 kez okundu.

Ramazan ayının gelmesiyle beraber günlük hayatımızdaki yemek düzeni bir anda değişir. Normalde 3-4 öğün beslenirken bu sayı 2’ye düşer. Günde 2 öğün beslenme şekli metabolizmamızı yavaşlatır. Hatta bazı kişiler sahur ve iftar vakitlerinin birbirine çok yakın olmasından dolayı sahur saatini atlayıp yemek yememektedir. Bu yapılan şey ise en büyük hatalardan biridir. Günde sadece 1 öğün almak metabolizmamızı ciddi bir şekilde yavaşlatır ve gün içerisinde bizi fazlasıyla zorlar. Kilo vermek için sahurda az yemek ya da yememek gibi bir yanlışta bulunmayın. Dengeli ve sizi tok tutacak besinler yemeğe özen gösterin. Diyetisyen Emre Uzun’a göre ramazanda tüketmemiz gereken 5 önemli besin: Yumurta, Tam Buğday Ekmeği, Süt/Yoğurt, Salata ve Tarçın

Sahurda Ne Yemeliyiz?
Ramazan ayı içerisinde yapacağımız sahurda ne yiyeceğimiz çok önemlidir. 17 saat boyunca aç kalacağımızı düşünecek olursak hem bizi tok tutan besinleri tüketmeli hem de bizi rahatsız edecek yiyeceklerden kaçınmalıyız. Sahurun olmazsa olmazı yumurtadır. Yumurta anne sütünden sonra gelen en önemli protein kaynaklarından bir tanesidir. Tok tutma özelliği sayesinde size gün boyu yetecektir. Sahurda mutlaka bir adet haşlanmış yumurta tüketin. Haşlanmış yumurta sevmiyorsanız yumurtalı menemen ya da omlet olarak tüketebilirsiniz. Süt, peynir ve yoğurta tüketmeniz de sizi uzun süre tok tutacaktır. Hem tok kalayım hem de zayıflayayım diyorsanız salata yemelisiniz. Özellikle salatanıza katacağınız sirke ve limon sindiriminizi uzatacaktır. Sindirimin uzamasıyla daha fazla tokluk hissi sağlanacaktır. Ve son olarak da tarçın kullanın. Kan şekerini ve metabolizmayı düzenlediği için ramazan ayı boyunca mutlaka kullanın. Çayınıza, suyunuza ve sütünüze ilave ederek kullanabilirsiniz.

Sahurda Ne Yememeliyiz?
İlk önce ağır ve yağlı besinler tüketmemeliyiz. Hamur işi ve kızartmalardan uzak durmalıyız. Çünkü sabah kalktığınızda size hem rahatsızlık verecek hem de midenizde ekşime yapacaktır. Bu tarz yağlı yiyecekler tüketerek sindirim güçlüğüne yol açarak hazımsızlık yaşayabilirsiniz. Beyaz ekmek ve pideyi sahurda tüketmeyin. Bunun yerine tam buğdaylı ekmek ya da çavdar ekmeği tercih edin. Şarküteri ürünleri olan sucuk, salam, sosis gibi ürünleri tüketmeyin. Bu besinler yağlı olduğu için sahurda size ağır gelecektir. Bir diğer önemli ayrıntı da zeytin konusudur. Sahurda zeytin tüketin ama fazlası da zarar. Kendisi tuzlu olduğu için çok fazla yendiği zaman sizi gün içerisinde susatacaktır. Dikkatli olun.

İftarda Ne Yemeliyiz?
Sahurda olduğu gibi iftar menüsü de hafif olmalı. İftara başlarken su, çorba gibi sıvı gıdalar tüketerek başlayın. Yemeklerinizi belli bir zaman aralığına bölün. Her şeyi bir anda hızlı yememeye çalışın. Çorbanızı içtikten sonra bir 15 dakika ara verin. Daha sonra yemeğinizi yavaş ve küçük lokmalar şeklinde tüketin. Kabızlık probleminiz olmaması için posalı yiyecekler tüketin. Hafta 1-2 kez kuru baklagil yemeği iyi olacaktır. Öğün aralarında su içmeye özen gösterin. Gün boyu susuz kaldığınız için vücudunuzun suya ihtiyacı olacaktır. Et, ızgara, tavuk, balık gibi yemekleri tercih edin. Bu yiyecekleri çok fazla yağ kullanmadan hazırlayın. Haşlama ve ızgara olarak tüketebilirsiniz. Yemek sonrası tatlı yerine mevsim meyvelerini tercih edin.

İftarda Ne Yememeliyiz?
İftar
a başlarken yemeklere bir anda başlamayın. Ağır ve yavaş bir şekilde yemeğe başlayın. Yemek yerken çok hızlı bir şekilde çorba ve su içerseniz mideniz hemen dolacaktır. Daha sonra da bir ağırlık çöküp diğer yemekleri yiyemezsiniz. Yemek tercihi olarak ağır, çok yağlı, hamur işi gibi yemekler tüketmeyin. Beyaz ekmek tüketmeyin. Yemekte pilav ya da makarna varsa ekmek yemeyin. Yemek sonrası hemen tatlılara geçmeyin. Özellikle şerbetli tatlıları tüketmeyin. Sütlü tatlıları tercih edin. Güllaç, sütlaç, sakızlı muhallebi iyi bir tercih olacaktır.

Canan Karatay’dan Tavsiyeler

  • Sahur ramazan ayı boyunca en önemli öğündür. Sağlıklı ve doyurucu bir şekilde sahur yapmalısınız. Sağlıklı protein olarak yumurta, peynir, yoğurt tüketin.
  • Sağlıklı karbonhidratları sahurda da tüketin. Bunlar ceviz, fındık ve kuru meyveler olabilir. Ev yapımı ya da köy tereyağını yiyebilirsiniz.
  • Orucunuzu ılık bir bardak su ile açın.
  • Her türlü çorbayı tüketebilirsiniz. Yalnız hazır çorbaları tüketmeyin.
  • Pide yiyecekseniz avuç içi kadar pideyi tereyağı ya da zeytinyağı ile birlikte tüketin.
  • İftar menüsünde mutlaka salata olmalıdır. Salatanıza zeytinyağı, limon, sirke, kaya tuzu ve sumak ilave edebilirsiniz. Çeşitlendirmek için de peynir kullanabilirsiniz.
  • İftarda asitli içeceklerden uzak durun. Bunun yerine limonata ve ayran tüketin.
  • İftar sonrası tatlı yerine kuru meyveler ve mevsim meyvelerini tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git