Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
16 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 831 kez okundu.

Günlük hayatımıza dalıp bir koşuşturma içerisine girdiğimizde etrafımızda sıkça bu hastalığı duymuşuzdur; “Migrenim tuttu.” Şeklinde dile getirdiğimiz migren rahatsızlığı basit bir baş ağrısı değildir. Tıpta nörolojik rahatsızlık olarak kabul edilir. Kadınların %20’si, erkeklerin ise %8’i migrenli olarak bilinmektedir. Orta ve şiddetli ataklar halinde görülen migren, kişinin günlük hayatını fazlasıyla etkilemektedir.

Migren Nedir?
Ataklar halinde ortaya çıkan, şiddetli baş ağrısıyla birlikte bulantı, ses ve ışığa karşı duyarlılığının artmasıdır. Kişiden kişiye değişen ataklar en az 4 saat en fazla ise 72 saat sürebilmektedir. Çok şiddetli baş ağrısı tek taraflı olabileceği gibi alın, şakak bölgesi, başın arka tarafında ve kulak arkasında ağrı şeklinde de görülebilir. Migrenle beraber ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılık günlük hayatınızı etkiler. Kişi günlük yaptığı rutin işleri yapamaz hale gelir ve karanlık bir ortamda uyuma ihtiyacı ortaya çıkar.

Migrenin Nedenleri
Migrenin tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. En büyük nedeni genetik faktörler ve hormonal değişimlerdir. Genetik olarak annede veya babada migren varsa çocuklarında migren olma olasılığı %40’tır. Hem anne hem de babada migren varsa çocuklarda migren olma olasılığı %75’tir. Bir diğer neden olarak da hormonal değişimler demiştik. Hormonal olarak ortaya çıkan migren genel olarak kadınlarda görülür. Kadınların adet dönemlerinde değişen hormonları migrene sebep olabilir. Kadınlarda migren görülmesi erkeklere oranla 3 kat daha fazladır.

Migreni Tetikleyen Faktöreler Nelerdir?
Migren atakları ve tetikleyen faktörler kişiden kişiye değişmektedir. Bir atağı tetikleyen bir faktör başka birinde farklı bir faktör atağı tetiklemektedir. Bu yüzden migren ataklarını tetikleyen faktörlerin hepsine dikkat etmelisiniz. Migreni tetikleyen 6 faktör bulunmaktadır;

  • Yiyecek ve İçecekler: Migrene iyi gelmeyen yiyecekler; peynir, çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek, soya ürünleri, kuruyemiş, narenciye, şarküteri ürünleri, alkollü içecekler, kahve, asitli içecekler, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, çeşitli deniz ürünleri gibi ürünlerdir.
  • Uyku düzeni ve yorgunluk: Uyku düzeninizin bozulması migren ataklarınıza sebep olabilir. Az uyumak ya da çok uyumak, uykusuz kalmak migreni tetikleyecektir. Uzun seyahat programları ve aşırı yorgunluk migreninize iyi gelmeyecektir.
  • Hormonal: Adet döneminde değişen hormonlar migreni tetikleyebilir. Adet döneminde kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler; menopoz döneminin etkileri; doğum kontrol hapları, adet düzenleyici haplar, ertesi gün hapları vs.
  • Psikolojik Faktörler: Aşırı stres, duygusal değişimler, üzüntü, sıkıntı gibi nedenlerdir.
  • Açlık: Özellikle diyet yaparken aşırı aç kalmak migreni tetikler. Uzun süre aç kalma, öğün atlama ve az yeme.
  • Çevresel Faktörler: İklim değişikliği, lodoslu ve kapalı hava, çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, ağır ve keskin kokular migren ağrılarını arttırabilir.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?
Genelde baş ağrısı olarak ortaya çıksa da baş ağrısının yanında bazı belirtilerde migren olduğunuzu gösterebilir.

  • Baş Ağrısı: Uzun süreli, şiddetli ve günlük hayatı etkileyecek baş ağrısı; tek taraflı, ense alın ve şakak bölgesinde oluşan yoğun ağrılar. Zonklayıcı, 4-10 saat ya da 3 gün süren ağrı.
  • Genel Belirtiler: Bulantı, kusma şikayetleri. Yorgunluk, halsizlik, aşırı hassasiyet, çarpıntı, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi.
  • Nörolojik Bulgular: Uyuşma, güçsüzlük, baş dönmesi, göz ününde oluşan ışıklar, yanıp sönen noktalar, dengesizlik.
  • Ruhsal Belirtiler: Depresyon, huzursuzluk, öfke hali,

Migrenin Tedavisi
Migren tedavisinde uzman bir doktor ile görüşmeniz önemlidir. Doktora anlatacağınız şikayetlerinizle size uygun tedavi programları oluşturulacaktır. Doktorunuz beyne ait bazı hastalıklardan şüpheleniyorsa bunun için sizden beyin tomografisi isteyebilir. Migreni taklit eden bazı hastalıklar olması olası bir durumdur. Migren tanısı konulan kişiye ağrının sıklığı ve şiddetine bağlı olarak tedavi uygulanır. Genelde ilaç tedavisi ile migren ağrıları kontrol altına alınır. Bazı durumlarda ise migren ataklarına neden olan faktörlerin azaltılması ile migren ağrılarına son verilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git