Makyajda Yeni Terimler

Makyajda Yeni Terimler
16 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.489 kez okundu.

Gün geçtikçe makyaj malzemeleri daha da çeşitlenerek artıyor. Bir kozmetik mağazasına girdiğinizde bir sürü makyaj markası ve hepsinin de aynı kategoride ama birden fazla ürünü olduğunu görüyorsunuz. En basitinden bir rimel bile bir markada 5-6 adet çeşidinin olduğunu görmüşsünüzdür. Hepsinin farklı farklı özellikleri var. Bende bu yazımda yüz makyajında kullanılan malzemelerin ne işe yaradığını anlatacağım. Bu aralar en fazla kullanılan terimlerden başlamak gerekirse Contour, Concealer, Highlighter, Corrector gibi kelimelerin ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığından bahsedeceğim.

contour

Contour nedir?
Doğru makyaj yapmak için mutlaka contour yapmak gerekir. Contour, bir gölgelendirme ve ışıklandırma ile yapılan bir makyaj hilesidir. Yüzünüzün belli bölgelerini gölgelendirip, aydınlatarak yüz şeklinizi değiştirebilirsiniz. Genelde elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve geniş bir yüzünüz varsa daha küçük hatlı bir yüze dönüştürmek için yapılır. Contour yaparken koyu renkte olan bronzerlar, pudralar kullanabilirsiniz. Artık çok çeşit olduğu için contour, allık ve aydınlatıcının olduğu paletleri çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

concealer

Concealer nedir?
Son zamanlarda çok popüler olan bir tanesi de concealer’lar. Her ne kadar kapatıcı gibi de olsalar asıl amaç aydınlatıcı olmalarıdır. Fondöten sonrası göz altı, burnun üstü, T bölgesi gibi alanlarda kullanılır. Concealer kullanma sıranız önce kapatıcı, ardından fondöten ve üzerine concealer kullanmalısınız. Renk tonu seçimi cilt renginizden 1-2 ton açık rengi olabilir. Yüzünüzde nereyi aydınlık göstermek istiyorsanız o bölgeye uygulayabilirsiniz.

highlighter

Highlighter nedir?
Cilde ışıltı ve parlaklık vermek için kullanılır. Makyaj bloglarında görmüşsünüzdür, allığın üzerinde ışıltılı açık bej renginde toz bir pudradır. İşte bu da highlighter oluyor. Işıltılı görünmek güzel bir şey ama fazlasına kaçarsanız assolist gibi oluverirsiniz. Çok fazla kullanılması ayrıca da yağlı bir cilt görünümü de veriyor. Bu yüzden dikkatli ve kontrollü kullanmalısınız. Göz kapaklarınızın üzerine, kaş kemiğinizin üstüne, elmacık kemiklerinizin üzerine highlighter uygulayabilirsiniz.

corrector

Corrector nedir?
Yüzünüzde renk eşitsizliği varsa makyajınıza corrector ile başlamanız gerekiyor. Ekstra kapatıcılık gerektiren gözaltı morlukları, renk eşitsizliği, büyük sivilceler için bu uygulamayı yapabilirsiniz. Sosyal medyada cilt makyajı için yeşil, mor, sarı ve turuncu renklerden oluşan paletleri görmüşsünüzdür. Gözaltı için sarı ve turuncuyu, ciltteki kızarıklar için yeşili, ciltte koyu lekeler varsa mor rengi kullanarak kapatabilirsiniz. Tabii bu ürünü uygularken üzerine concealer kullanarak mutlaka aydınlatmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git