Makyaj Fırçaları ve İşlevleri

Makyaj Fırçaları ve İşlevleri
20 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.558 kez okundu.

Makyaj yaparken birden fazla malzeme kullanıyoruz. Bazı ürünleri elimizle yüzümüze yedirerek uyguluyoruz bazı ürünleri kullanırken bir fırçaya ihtiyaç duyabiliyoruz. Bir kozmetik mağazasına gittiğimizden birçok fırça çeşidi ile karşılaşıyoruz. Kalını, incesi, uzunu, kısası derken hangisi bizim ihtiyacımızı karşılayacak olan doğru fırçayı bulamıyoruz. Günlük ve gece makyajı yaparken her zaman ayrı ürünler kullanıyoruz. Örneğin gece makyaj yaparken daha ağır bir dudak ya da göz makyajı uygulayabiliriz. Bunun için elimizde doğru fırçaların olması gerekmektedir.

makyaj-fircasi

Fondöten Fırçası: Fondöteni cildinize eşit ve düzgün yaymak için kullanacağınız fırçadır. Fondöten ve BB Krem sürerken kullanacağınız fırça, yassı ve uç kısmı daha ince kıllardan oluşmalıdır.
Pudra Fırçası: Fondöten sonrası kullanacağınız pudranın iki çeşidi vardır. Biri daha büyük ve daha sık kıllardan oluşan fırça, diğer ise orta sıklıkta oluşan biraz daha küçük olan fırçadır. Pudrayı, fondöteni yüzünüze sabitlemek ve yüzünüzde oluşan parlamaları önlemek için kullanıyorsanız büyük, sık kıllardan oluşanı tercih etmelisiniz. Eğer pudrayı koyu renkte tercih ediyorsanız (örneğin bronzer amaçlı kullanacaksanız) küçük olan fırçayı kullanmalısınız.
Allık Fırçası: Yumuşak ve eğimli olan fırçalardır. Genellikle fondöten fırçası ile karıştırılır. Fakat allık fırçası eğilimdir. Bunun sebebi ise elmacık kemiklerimizi ortaya çıkarırken daha doğal bir görüntü oluşturmasıdır.
Kapatıcı Fırçası: Küçük ve sert kıllardan oluşur. Kapatıcı fırçaları bir bölgeyi kapatmak amacıyla kullanacağınız için sık ve sert kıllardan oluşması önemlidir. Kapatacağınız bölgelere göre değişik büyüklüklerde bulabilirsiniz.
Göz Farı Fırçası: Farklı boyutlarda birçok far fırçası vardır. Büyüklük ve küçüklük olarak baktığımızda büyük olanlar dağıtmak ve karıştırmak için kullanılır. Küçük olanları ise daha yoğun göz farı uygulamamızı sağlar.
Eyeliner Fırçası: Gözümüzde temas edeceği için çok yumuşak olmalıdır. Gözümüzü kaşındıracak bir malzemeden yapılmamalıdır. Jel eyeliner sürmek için kullanılır. Eğimli ince eyeliner fırçası olabileceği gibi ince uçlu eyeliner fırçaları da mevcut.
Kaş Fırçası: Kaşlarınızı daha dolgun ve daha doğal görünmesini istiyorsanız kaş fırçalarını kullanmalısınız. Eğimli ve orta kalınlıkta olan kaş fırçaları yumuşak olmalıdır.
Ruj Fırçası: Ruj fırçası diğer fırçalara göre daha sert yapılı bir fırçadır. Ruju dudağınıza rahatça dağıtmak, özellikle koyu rujları kusursuz bir şekilde sürmek istiyorsanız mutlaka ruj fırçası kullanmalısınız. Dudaklarınızda çatlak varsa sert uçlu bir ruj fırçası çok işinize yarayacaktır.

makyajfircalari

 1. Toz veya kompakt pudra uygulamasında kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 2. Bu makyaj fırçaları allık için kullanılmalıdır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 3. Makyaj esnasında yüzünüzde etrafa dağılan makyaj kalıntıları varsa onları temizlemek için bu fırçayı kullanabilirsiniz. Doğal fiber olması önerimizdir.
 4. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için yapılan uygulamada ve allık sürmek için kullanacağınız fırçadır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 5. Yüz hatlarını belirginleştirmek için kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 6. Göz makyajında göz farlarını birbirine karıştırmak için kullanılan makyaj fırçalarıdır.
 7. Burun ve çevresinde yaptığınız makyajı düzeltmek için kullanılan fırçadır.
 8. Bu fırçanın sentetik kıllı olanlarını kullanmanız önerilmektedir. Likit fondöten uygulaması için kullanılır.
 9. Pudrayla birlikte bütün kompakt makyaj malzemeleri için kullanılması idealdir.
 10. Kaşlarınızın altına süreceğiniz farları sürmek için kullanılmaktadır.
 11. Göz kapağındaki farı dağıtmak için kullanılan bu makyaj fırçaları aynı zamanda gölgelendirme yapmak içinde tercihler arasındadır.
 12. Göz makyajında kullanılan göz farlarında yapılan gölgelendirme için gereklidir. Doğal fiber olması önerimizdir.
 13. Dudak fırçası değimiz bu fırça dudak çevresini belirginleştirmek için kullanılır. Sentetik kıllı olanları tercih etmeniz gereklidir.
 14. Göz çizgisini belirtmek için kullanılır.
 15. Bu kısımdaki makyaj fırçaları göz kalemini biraz yumuşatmak için kullanılır.
 16. Fırça gibi aynı şekilde göz kaleminin etkisini biraz dağıtmak için kullanılır.
 17. Gölgelendirme işlemi için kullanılır. Doğal fiber olması önerimizdir.
 18. Likit kapatıcılar için ideal bir fırçadır.
 19. Far uygulaması yaptığınız alanlarda oluşan hataları düzeltmek için kullanılan bu makyaj fırçaları gölgelendirme için de idealdir.
 20. Kaş için fırçadır.
 21. Likit ya da kuru göz farlarını sürerken kullanılır.
 22. Kaşlarınızı boyamak için kullanacağınız fırçadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git