Kontur ve Aydınlatma Teknikleri

Kontur ve Aydınlatma Teknikleri
11 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 996 kez okundu.

Her kadının en vazgeçilmez tutkusu tabii ki de makyajdır. Son birkaç yıldır makyaj teknikleri o kadar çok gelişti ki makyajda kontur (contour) ve aydınlatma (highlight) ile yüzünüzü tanınmayacak bir hale getirebilirsiniz. Önceleri sadece televizyon, kapak çekimi gibi yerlerde kullanılırken şimdi günlük hayatta bile kontur (contour) ve aydınlatma (highlight) yapılabiliyor. Kontur (contour) ve aydınlatma (highlight) tekniği ile yüzünüzde istemediğiniz yerleri gizleyebilir, ön plana çıkmasını istediğiniz noktaları da daha belirgin hale getirebilirsiniz.

kontur-ve-aydinlatma

Kontur Nedir? (Contour)
Altın oranı hepimiz duymuşuzdur. Aslında bunu ideal yüz şekli olarak da tanımlayabiliriz. İdeal yüz şeklinde elmacık kemiklerinin belirgin olması gerekir. Kontur (contour) tekniği yüzünüzde yapacağınız gölgeleme işlemidir. Kontur (contour) tekniği ile elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra burnunuzu daha ince gösterebilir, çenenizi daha kısa tutabilir ve alnınızın daha dar olmasını sağlayabilirsiniz. Kontur (contour) tekniği için seçeceğiniz ürün de çok önemlidir. Hem renk olarak hem de yapısal olarak seçeceğiniz ürün makyajınızın tamamına etki edecektir. Renk olarak bronz ve kahve tonlarında olan, kendi kullandığınız fondötenin 1-2 ton koyusu fondöten ya da pudrayı kontur (contour) tekniği için kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz ürün mat olmalı ve içeriğinde sim olmamalıdır. Ayrıca kullanacağınız ürünün renk tonunda turuncu renk olmamasına dikkat edin.

kontur-ve-aydinlatma

Kontur (Contour)  Nereye Uygulanır?
Kontur (Contour)
, belirttiğim gibi gölgeleme işlemidir. Kontur (contour) yapacağınız zaman yüz şekliniz çok önemlidir. Hem bölge olarak hem de yüz şeklinize göre nasıl kontur (contour) yapılır detaylı olarak anlatacağım.
Alın bölgesi: Üçgen ve uzun bir yüz tipine sahipseniz alın bölgenizin üst tarafına kontur (contour) işlemi yapmalısınız. Alnınız kısa ise alın bölgenizde kontur (contour) yapmanıza gerek yoktur. Geniş ve kare tipi yüz hatlarına sahipseniz şakak kısmınıza C olacak şekilde kontur (contour) yapınız. Böylece yüz hatlarınız daha oval görünecektir.
Burun: Burnunuzu daha ince, okka gibi burun istiyorsanız kaş bitimi ve göz pınarlarınızın izahından burnunuzun ucuna kadar çizgi çekin. Burnunuzun uç kısmına da hafifi kontur (contour) uygulayabilirsiniz.
Elmacık kemikleri: Elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarmak için kulak bitiminden burnunuza kadar kontur (contour) uygulayın. Eğer minyon tipli, küçük yüz hattına sahipseniz bu çizgiyi daha kısa tutun, burnunuza kadar getirmeyin.
Çene bölgesi: Çene altına uygulayacağınız kontur (contour), yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayacaktır. Geniş, üçgen ve kare yüz tiplerine sahipseniz kontur (contour) uygulayabilirsiniz.

kontur-ve-aydinlatma

Aydınlatma (Highlight) Nedir?
Aydınlatma (highlight) da kontur (contour) uygulamasının tam tersi bir uygulamadır. Kontur (contour) de gizlediğimiz, gölgeleme yaptığımız yerlerin dışından kalan bölgelere aydınlatma (highlight)  yaparak yüz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Aydınlatma (highlight) işleminde cilt tonunuzdan bir ton açık renk pudra kullanabilirsiniz. Kullanacağınız renk cildinizde uyumlu olmalıdır. Aydınlatıcı (highlight) alırken çok beyaz ya da içinde pembelik olan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. Kimi aydınlatıcılarda sim bulunur. Özellikle şampanya rengi olan aydınlatıcılar (highlight) çok daha güzel bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Fakat simli aydınlatıcıları (highlight) elmacık kemiklerinizin üzerine, burnunuzun ucuna ve dudaklarınızın üst kısmına uygulamalısınız.

kontur-ve-aydinlatma

Aydınlatıcı (Highlight) Nereye Uygulanır?
Aydınlatıcı (highlight) alnınızda bulunan üçgen bölgeye yani iki kaşınızın ortasında bulunan bölgeye üçgen çizerek aydınlatabilirsiniz. Gözaltınızdaki morluk ve şişkinlikleri kapatmak için aydınlatıcı (highlight) ile gözaltınıza bir tik çizerek bu bölgeyi kapatabilirsiniz. Burnunuzu daha ince göstermek için gölgeleme yaptığınız yerlerin dışında kalan bölgeye aydınlatıcı (highlight) uygulayabilirsiniz. Çenenizin üstünü ve burun ucunuzu aydınlatmak (highlight) için küçük noktalar koyarak dağıtabilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin alt bölgesinde kalan, yüzünüzün alt bölgesine, dudaklarınıza kadar gelen yere aydınlatıcı (highlight) uygulayarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Şimdi sırada kontur (contour)  ve aydınlatıcı (highlight) ile yapılmış makyaj örnekleri var. Hepsi birer tablo gibi 🙂

kontur-ve-aydinlatma kontur-ve-aydinlatma kontur-ve-aydinlatma kontur-ve-aydinlatma

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git