Kayınvalideye Bohça Nasıl Hazırlanır?

Kayınvalideye Bohça Nasıl Hazırlanır?
19 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 32.763 kez okundu.

Bohça adeti, bizim toplumumuzun en önemli geleneklerinden biridir. Bohça verme adeti geçmişimizden bugüne kadar gelen en eski adetimizdir. Bohça verme adetini bir hediye verme olarak görebilirsiniz. Bohça sadece geline ve damada yapılmaz. Gelinin ailesine ve damadın ailesini de yapılır. Tabii bu her yöreye ve her aileye göre değişir. Maddi durumların el verdiği kadar aileye de bir şeyler yapılır. Bohça vermeyi her iki aile kendi arasında konuşup kararlaştırmalıdır. Sadece gelin ve damada mı bohça yapılacak yoksa aile büyükleri ve tüm aileye mi yapılacak bunları konuşmanız gerekir. Eğer çok kalabalık bir aileyseniz mesela amca, hala, teyze, kardeşler çoksa sadece anne ve babaya yapabilirsiniz.

Bohçanın kimlere yapılacağı karar verildiyse aralarından en önemlisi kayınvalidenize yapılacak olan bohçadır. Sonuçta bu bohça daha sonra birçok kişinin önünde görücüye çıkacak. Nişan olduktan sonra bohça verilir. Bohça verildikten sonra da her iki aileye bohça görmeye gidilir. Bohça görmeye gelenlere bohça ve bohçanın içindekiler gösterilir. Bu durumu kimileri çok abartarak çok gösterişli hazırlar. Kimileri ise hiç önemsemez küçük bir şeyler alarak bohça adetini tamamlar. En başta dediğim gibi bohça hazırlarken maddi durum önemlidir. Eğer söz yaptıysanız, söz ve nişan arasında belli bir süre varsa nişana kadar birçok şeyi toparlayıp alabilirsiniz.

kayınvalideye-bohca

Kayınvalidenize bohça hazırlarkenkaynana” diye düşünmeyin. Kendi annenize nasıl seçimler yapıyorsanız aynısını kayınvalidenize de yapın. Sonuçta kayınvalideniz eşinizin annesi ve sizin de anneniz sayılır. Hoşuna gidebilecek şeyler almaya özen gösterin. Başörtü kullanıyorsa güzel bir eşarp alabilirsiniz. Ya da açık bir bayansa güzel bir fular ya da şal alabilirsiniz. Özel bir hediye olarak broş düşünebilirsiniz. Bohça içeriği tamamen size kalmış ve içinizden ne geçiyorsa onu yapmanızı tavsiye ederim. Ben sizlere örnek olabilecek bir kayınvalide bohçası hazırladım. Aşağıda tüm listeyi ve ürünleri bulabilirsiniz.

Bluz ya da kıyafet
Seccade
Havlu
Namaz örtüsü / Eşarp
El emeği patik, tülbent
Tespih
Parfüm
Broş
İç çamaşırı
Pijama Takımı
Kuran kesesi, lavanta kesesi
Kuran

kayınvalideye-bohca kayınvalideye-bohca kayınvalideye-bohca

kayınvalideye-bohca

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git