Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 926 kez okundu.

Gebelik testi yaptırmadan önce vücudumuzun bize verdiği sinyaller ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Tabii ki bu belirtiler halinde mutlaka bir test yaptırmalı veya bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

1- Adet Gecikmesi: Kadınların ilk şüphelendiği durum adet gecikmesidir. Adetin 2-3 gün geçmesiyle birlikte kafamızda hemen acaba hamile miyim? Gibi bir düşünce oluşur. Evet hamile olduğunuz zaman adetiniz kesilir. Bu durumdan evde yapabileceğiniz basit bir gebelik testi ile öğrenebilirsiniz.

2- Mide Bulantısı ve Kusma: Halk arasında bile evli bir bayanın midesinin bulanması ve kusması hemen “Hamile misin?” Sorusunu beraberinde getirir. Evet bulantı olabilir ama her hamileliğe ve her kadına göre bu durum değişecektir. Kimi kadınlar hiç mide bulantısı ve kusma sorunu yaşamadan hamileliğini atlatabiliyorlar.

3- Kokulara Karşı Hassasiyet: Hamile olduğunuzda önceden çok hoşunuza giden bir kokudan şuanda nefret ediyor olabilirsiniz. Yemek kokusu, parfüm kokusu, çamaşır suyu kokusu gibi pek çok kokudan etkilenebilirsiniz.

4- İştahın Artması, Bazı Yiyecekleri Yiyememe: Hamile olduğunuz zaman vücudun ihtiyacına göre iştahınız artar. Gün boyu kendinizi devamlı aç hissedebilirsiniz. Aşerme durumlarını hamileliğinizin ilk aylarından itibaren yaşayabilirsiniz. Ya da bazı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz artarak tiksinebilirsiniz.

5- Sık İdrara Çıkma: Hamileliğinizin ilk haftalarından itibaren idrara sık çıkma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Sık idrara çıkma durumu geceleri sizi uykunuzdan uyandırabilir. Gebeliğin son haftalarında ise daha sık tuvalete gidebilirsiniz. Bazı hamileliklerde ise kabızlık sorunu olabilir.

6- Yorgunluk: Gebelikte aşırı yorgunluk hissi, halsizlik ve uyku hali durumu yaşayabilirsiniz. Bu çok doğaldır çünkü metabolizmanız eskiye göre daha fazla çalışır. Bu da sizi halsiz hissettirebilir. Bir de hamilelik sırasında progesteron hormonunun fazla salgılanmasıyla yorgunluk hissi yaratabilir. Daha öncelerine göre erken uykunuz gelebilir, gün içerisinde uyku hali olabilir.

7- Göğüslerin Büyümesi ve Hassasiyet: Hamilelikle beraber vücudun dengesi değişeceği için göğüslerde büyüme olabilir. İlerleyen zamanlarda alacağınız kilolarla beraber göğüsleriniz büyüyecektir. Hormonların değişmesiyle meme ve meme ucunda hassasiyet artabilir. Hafif ağrı ve sancılara sebep olabilir. Ayrıca meme ucundaki halkanın rengi koyulaşarak renk değiştirebilir.

8- Baş Dönmesi: Baş dönmesi hamilelikle en sık karşılaşılan durumdur. Kan damarlarının genişlemesi tansiyonunuzda ani değişimlere sebep olabilir. Uzun süre ayakta kalmamalı ve aniden ayağa kalkmamalısınız. Bu durumlarda aniden tansiyonuz düşeceği için baş dönmesine sebep olabilir.

9- Hafif Kanama: Hamilelikte olan kanamalar adet kanaması ile karıştırılır. Fakat hamilelikte olan kanamalar adet kanaması ile aynı şekilde değildir. Kısaca bahsetmek gerekirse hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelen kanamalar yerleşme kanaması olarak adlandırılır. 10 ile 14 gün arasında kısa kısa süren ve hafif kanamalardan oluşur. Adet kanaması gibi yoğun kanamalar değildir. Bu kanama döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında oluşan kanamalardır. Yoğun bir kanamanız varsa ya da herhangi bir koku, renk koyuluğu varsa mutlaka doktora gitmenizde fayda var.

10- Ruhsal Değişimler: En büyük belirtilerden biri de ruhsal değişimlerdir. Hormonların değişmesi ruhsal dengenin bozulmasına neden olur. Çok neşeli olduğunuz kahkahalar attığınız bir durumda bir anda ağlamaya başlayabilirsiniz. Normale göre daha stresli ve daha sinirli olabilirsiniz. Duygusallığınızı çok üst sınırlarda yaşayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git