Gelinlik Nasıl Saklanır?

Gelinlik Nasıl Saklanır?
14 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.461 kez okundu.

Hayatınız boyunca giyeceğiniz en şık ve en güzel kıyafet olan gelinliğinizi yıllarca muhafaza edip saklayabilirsiniz. Yıllar sonra çocuklarınıza hatta torunlarınıza bile gösterebileceğiniz bir gelinliğinizin olmasını istiyorsanız size vereceğimiz tavsiyeleri uygulamanız gerekiyor. Gelinlik düğün gününe kadar nasıl saklanır? Düğün sonrası gelinlik ne zaman kuru temizlemeye gider? Düğün sonrası gelinlik nasıl saklanır? Gelinlik için kuru temizlemeci nasıl seçilir? Gibi soruların hepsinin cevabı bu yazıda…

gelinlik

Gelinlik düğün gününe kadar nasıl saklanır?
Bu sorunun iki cevabı vardır. Birincisi gelinlikçide saklamanız, ikincisi ise evde saklamanız. Şimdi gelinlik alırken eğer diktiriyorsanız en az 4 ay önceden provalara başlamanız gerekir. Gelinliğinizin son provasını düğüne en az 1 hafta ya da 10 gün kala olmasına dikkat edin. Ani kilo değişimlerinden bu sayede etkilenmemiş olursunuz. Eğer imkanınıza varsa gelinlikçi de saklamanızı öneririm. Hazır gelinlik almış olsanız bile birçok gelinlikçi gelinliği saklıyor ve düğün günü teslim ediyor. Gelinlikçi de sakladığınız takdir de düğün günü ya eve ya da düğün hazırlıklarının yapılacağı mekana gönderebilirsiniz. Herkesin böyle bir imkanı olmayabiliyor. Şehir dışında düğün yapanlarda olabiliyor. Gelinliğinizi evde saklarken etekleri yere değmeyecek, havada asılı bir şekilde saklamalısınız. Üzerinin tozlanmaması ve olası bir lekenin üzerine gelmemesi için hava alan bir kılıf geçirmelisiniz. Kılıfınız naylon ve sentetik gibi ürünler olmamasına dikkat edin. Gelinliğinize geçireceğiniz kılıf kumaş veya pamuk olmalı. Kılıfınızın gelinliğinizin üzerindeki işlemeleri bastırmadığından emin olun.

gelinlik

Düğün sonrası gelinlik ne zaman kuru temizlemeye gider?
Düğününüz bitti ve balayına çıkıyorsanız balayı sonrası gelinliği kuru temizlemeye bırakırım diye sakın düşünmeyin. Birçok yeni evlenen çift düğün gecesi ya da ertesi gün balayına çıkıyor ve gelinliği kuru temizlemeye vermiyorlar. Sonrası ise hüsran. Gelinliğinizi düğün sonrası hemen ertesi gün kuru temizlemeye vermelisiniz. Siz veremiyorsanız annenizden veya bir akrabanızdan, arkadaşınızdan yardım isteyerek siz balayındayken gelinliğinizin kuru temizlemeye vermesini sağlayabilirsiniz. Gelinliğin üzerindeki lekeler ne kadar beklerse çıkması da o kadar güç olur.

gelinlik-saklama

Düğün sonrası gelinlik nasıl saklanır?
Bir diğer önemli bir soru da düğün sonrası gelinliğin nasıl saklanacağıdır. Kuru temizlemeden geldikten sonra düğün gününe kadar sakladığınız kılıfa tekrar sarın ya da asitsiz kağıda sararak da saklayabilirsiniz. Gelinliğinizi güneş almayan, kuru bir ortamda saklamalısınız. Bunun için gelinliğinizi hiç güneş almayan bir kutunun içine koyarak bazanızın altında saklayabilirsiniz. Ya da kılıfına sararak dolabınızda yeriniz varsa dolapta da saklayabilirsiniz. Fakat gelinliğinizi yayarak saklamanız gelinliğinizin saklanmasında daha kolay olacak ve hiçbir zarar görmeyecektir. Nem ve kötü kokulara karşı gelinliğinizi koyacağınız kutunun içine bir adet naftalin kesesi atın ve gelinliğinizi mutlaka altı ayda bir havalandırın.

gelinlik kuru temizleme

Gelinlik için kuru temizlemeci nasıl seçilir?
Düğün sonrası gelinliğinizi saklayabilmeniz için kuru temizlemecinizi iyi seçmelisiniz. İlk ve en mantıklı tercih gelinlikçinizin bildiği bir kuru temizlemeci ile anlaşmanız. Düğün öncesi mutlaka kutu temizlemeciye giderek anlaşın ve sormanız gereken soruları mutlaka sorun. En önemli soracağınız sorular; Ne zamandır gelinlik üzerine kuru temizleme yaptığı, senede kaç adet gelinlik temizlediği, kuru mu yoksa ıslak mı temizliyor, elle mi temizliyorlar yoksa makine mı kullanıyorlar, olası bir hasar da garanti veriyorlar mı, ücreti ne kadar gibi soruları mutlaka sorun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git