Gelin Koçu

Gelin Koçu
15 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.016 kez okundu.

Gelin koçu deyince aklınızda ilk olarak ne canlandı? Gelin için özel olarak süslenen bir koç mu yoksa geline düğün planlamasında yardımcı olacak olan koç mu? Bizim bugünkü konumuz süslü koçlar olacak 🙂 Gelin koçu nedir? Koç getirme adeti nerede vardır? Gelin koçunun geçmişi nedir? Gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Kurban bayramı yaklaşmışken kurbanlıklar alınmaya başladı. Kimi kurban bayramı için alırken kimileri de gelin için kurbanlık alıyor. Geline koç getirme adeti Doğu Anadolu bölgesine aittir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzurum’da geline koç getirmek adettir. Büyükşehirlerde bu tür adetler unutulsa da son birkaç yıldır tekrardan gündeme geldi. Hatta sadece Erzurum’lu olanlar değil maddi durumu elveren ve içinden gelen ailelerde bu adeti uyguluyor. Koç getirme adeti de nişanlı bir kızın ilk kurban bayramında yerine getiriliyor.

Adı üstünde gelin koçu olduğu için sade bir koç olması mümkün değil 🙂 Gelin koçu olabildiğince süslü olmalı. Süsleme fiyatı 30 TL ile 50 TL arası değişiyor. Ayrıca koça altın takmakta bir adettir. Bu tamamen maddi durumunuza göre değişir. Bir adet bilezik, iki boynuzuna birer bilezik ya da boynuna Ata 5’li (5’i bir yerde) gibi hediyeler takılır. Koçun üstüne de bir bohça şekilde gelinin bayramlıkları hazırlanır. Bunların içinde yine maddi duruma göre gelin kıza elbise, ayakkabı, çanta, eşarp gibi eşyalar konur. Gelin koçu arife günü kız tarafına götürülür. Bayramın 1. Günü kız tarafı koçu kestirip bir budunu erkek tarafına getirir. Yanında bir tepsi tatlı ve damada bir bohça içinde gömlek, pantolon, ayakkabı koyulur. Tabii bunların hepsi maddi durumla ilgilidir. Eğer erkek tarafının âdetinde gelin koçu yoksa illa koç istemek yanlış olur. Ya da erkek tarafının o an ki durumu böyle bir adet için elverişsizse hiç bu konuya girmemek en mantıklı davranış olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git