Gelin Hamamı Adeti

Gelin Hamamı Adeti
28 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 3.895 kez okundu.

Eskilerden taaa Osmanlı’dan kalma bir adet olan gelin hamamını yaptırmaya ne dersiniz? Son zamanlarda çok fazla talep görmesi ile birlikte eski gelenek tekrar gün yüzüne çıktı. Bazı yörelerde hala yapılmasına rağmen İstanbul gibi büyük şehirlerde gelin hamamı adeti unutuldu gitti. Şimdilerde tekrardan gündeme gelmesi ile birlikte gelin hamamı adeti yeni trend oldu. Birçok kişi de bekarlığa veda ve kına gecesini aynı anda hamamda yaptırabiliyor. Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla, yakın akrabalarınızda yapabileceğiniz bu muhteşem gelin hamamı hakkında bilmeniz gerekenleri tek tek yayınlıyorum.

gelin-hamamı

 • Gelin Hamamı için Mekan
  Önce mekan olarak başlamak gerekirse tarihi hamamlar ya da en iyi tercih olarak otellerin hamamlarını tercih edebilirsiniz. Otelleri tercih ederseniz daha yararlı olacaktır. Çünkü otel hamamlarının yanında ayrıca soğuk odalar ve spa masajları gibi pek çok alternatif bulunuyor. Daha önce hiç hamama gitmediyseniz hamam size çok sıcak gelecektir. Bunun için otel tercih ederseniz sıcaktan bunaldığınızda soğuk odalara geçiş yapabilirsiniz.

  gelin-hamamı

 • Gelin Hamamının Eğlencesi: Mezdeke ve Shakira Kemeri
  Bir gelin hamamının olmazsa olmazı da hamamda çalınacak şarkılardır. Bol oynamalı, coşmalı bütün müzikleri indirip bir CD oluşturmalısınız. Mezdeke ve roman havalarını sakın unutmayın. Bol bol eğlenebilmek için Shakira kemeri, tefler, ziller muhakkak yanınızda bulunsun.

  gelin-hamamı

 • Eğlenmek için Enerji, Enerji için Yemek Lazım
  Gelin hamamı denince ilk akla gelen tabii ki yaprak sarması ve zeytinyağlı dolmalardır. Enerji için mutlaka yiyecek bir şeyler hazırda bulunsun. Bu adet şöyle yapılıyor; her gelen birer poğaça, börek, kısır gibi şeyler yaparak menü tamamlanıyor. Yapamayanlar ise içecekleri alıp organizasyon tamamlanıyor. Sizde adetinizde neler var, gün menünüzde neler çıkıyorsa ona göre hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

  gelin-hamamı

 • Gelin Hamamında Ne Giyilir?
  Gelin hamamında peştamal mutlaka olmalı. Ama bir de yanınızda mayo veya bikini bulundurmanızı tavsiye ederim. Yıkanırken ve kese atılırken büyük kolaylık olacaktır. Hem peştamal açıldı bir yerim göründü gibi derdiniz hiç olmaz.

  gelin-hamamı

 • Gelin Hamamı Hediyelikleri Nelerdir?
  Ufak ufak hediye verme adetleri son zamanlarda çok trend haline geldi. Sizde gelin hamamında size eşlik edenlere minik bir hatıra olarak küçük hediyelikler verebilirsiniz. Bunlar küçük bir havlu, sabun, tarak veya lavanta kesesi olabilir. Hamam setleri de mevcut. Eğer az kişi olacaksınız bu şekilde hamam setleri alabilirsiniz. Ya da kendi hamam setinizi kendiniz oluşturup tüllü keseler ile süsleyebilirsiniz.

  gelin-hamamı

 • Gelin Hamamına Ne Zaman Gidilir?
  Gelin hamamında kese yapılacağı için cilt yenilenecek ve deri atılacaktır. Bu yüzden düğünden 1 hafta hatta 10 gün öncesi falan yapılırsa çok daha iyi olur. Böylece düğünde pamuk gibi bir cildine sahip olursunuz. Bakımsız gelin olmaz hanımlaaarr, bakım şart 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git