Evlendikten Sonra Değiştirilmesi Gereken Belgeler

Evlendikten Sonra Değiştirilmesi Gereken Belgeler
25 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 7.339 kez okundu.

Evlilik telaşıyla, düğün stresi ve balayı heyecanı ile evlendikten sonra değişmesi gereken belgeleri birçoğumuz unutuyoruz. Evlilik sonrası soyadı değişikliğinden dolayı bazı işlemleriniz aksayabilir. Değiştirilmesi gereken birkaç belge var aman sonra da yaparım diye sakın düşünmeyin. Bazılarının cezası bile var dikkat edin ve hemen halletmeye bakın derim 🙂 Evlilik sonrası değiştirilmesi gereken belgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

1- Nüfus Cüzdanı
Evlendikten sonra eşlerin ikisi de nüfus cüzdanını değiştirmek zorundadır. Birinci nedeni medeni hal ikinci neden ise soyadı değişikliğidir.
–   Evlendikten sonra kimlik değişimi nerede yapılır?
Evlendikten sonra kimlik değişimi için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidip yeni kimliklerinizi alabilirsiniz. Fakat 2017 yılı itibari ile yeni kimliklere geçiş yapıldı. Eğer yeni kimlikleriniz varsa ve evlendikten sonra kimlik yenileme yapacaksanız bunu sadece ikametgâhınızın bulunduğu nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz.
–   Evlendikten sonra kimlik değiştirmede gereken belgeler nelerdir?
Kimlik yenilemeniz için ilk önce nikâhınız kıyıldıktan sonra evliliğinize dair evrakların nikâhın kıyıldığı ilçe nüfus müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. Genelde bu işlem nikâhınız kıyıldıktan hemen sonra evraklarınız ilçe nüfus müdürlüğüne gönderilir. Başvuru yaparken 2 adet fotoğrafınız, eski nüfus cüzdanlarınız ve evlilik cüzdanınız yanınızda olmalıdır.
–   Evlendikten ne kadar süre sonra kimlik değiştirmelidir?
Evlendikten hemen sonra kimliklerinizi değiştirmeyin. 1 hafta beklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü nikahınız kıyıldıktan sonra evlilik belgelerinizin işleme konulması 1 haftayı bulacaktır. Bu işlemi balayı sonra yaparsanız daha iyi olacaktır. Fakat evlendiğiniz günden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmalısınız.
–   Evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası nedir? Ne kadar ücret alınır?
Evlendikten sonra 30 gün içerisinde kimliklerinizi yenilemezseniz bunun bir cezası vardır. Tabii bu ceza herkes için uygulanmaz. Şöyle ki şahsınıza ait bir arama yapıldığında kimliğinizi değiştirmediğiniz görülürse bunun bir para cezası vardır. 2017 yılı itibari ile bu ücret 100 TL’dir.
–   Evlendikten sonra kimlik değiştirme ücreti nedir?
2017 yılı itibari ile evlendiğinizde eğer yeni kimlik alıyorsanız bunun ücreti 16 TL’dir. Fakat kimlikleriniz yeniyse değiştirme ücreti 5 TL’dir.

2- Adres Değişikliği
Evlendiniz ve yepyeni bir hayata yeni bir yaşam alanında başladınız. Bunun için adres değişikliği yapmanız gerekmektedir. Farklı bir adrese taşınıyorsanız bu işlemi mutlaka yapmalısınız. Adres değişikliği için ilçe nüfus müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bu işlemi 20 gün içerisinde yapmalısınız aksi takdirde bununda cezası var. Adres değişikliği yapmadığınız için 51 TL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 1038 TL idari para cezası verilmektedir. (Ücretler 2017 yılına ait olup her yıl zam alarak değişmektedir.)

3- Banka Hesapları
Banka hesaplarınızı da mutlaka değiştirmelisiniz. Soyadı değişikliğinden dolayı bazı işlemleriniz askıya alınabilir hatta onaylamayabilir. Bunun için ne kadar banka kartınız varsa hepsinin size yakın bir şubesine giderek değiştirmeniz gerek. Bunun için yeni kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır.

4- Ehliyet
En zahmetli ve uzun süren işlemde evlendikten sonra ehliyet yenileme işlemidir. Evlendikten sonra ehliyet için öncelikle randevu almanız gerekiyor. Ehliyet yenilemede istenen belgeler ise şöyle; eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, sürücü sağlık raporu, 15 TL bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırdığınız makbuz (yatırabileceğiniz bankalar; Akbank, Finansbank, ING Bank, Kuveyt Türk, Katılım Bankası, Şekerbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Denizbank, Citibank, Ziraat Katılım Bankası), 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubu kartı.

5- Pasaport
Yeni kimliğinizi aldıysanız pasaportunuzu da değiştirmelisiniz. Balayı için yurtdışına çıkacaksınız kimliğiniz yeniyse yani medeni haliniz ve soyadınız değiştiyse pasaportunuzun de değişmesi gerekmektedir. Yani kimliğinizi yenilediğiniz an pasaportunuzu da yenilemelisiniz. Bunun için www.epasaport.gov.tr adresinden randevu almalısınız. Başvuru için yeni kimliğiniz, evlilik cüzdanınız, eski pasaportunuz ve 2 adet biyometrik fotoğrafınız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git