Evde Nişan Töreni Nasıl Yapılır?

Evde Nişan Töreni Nasıl Yapılır?
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 27.912 kez okundu.

Evlenmeden önce ilişkinizin ciddiyet kazandığı ilk evre nişan törenidir. Nişan töreni için genelde büyük salonlar tercih edilse de evde yapanlarda var.  Evde yapılacak olan nişan töreni için eğer organizasyon tutmayacaksanız ve nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi almak istiyorsanız bu rehber yazımız ile her şeye dört dörtlük hazırlanabilirsiniz.

Konukların belirlenmesi: Tüm hazırlıklarınızı konuk sayınıza göre hazırlamalısınız. Eve kaç kişi gelecek? Oğlan tarafı kaç kişi olacak? Siz kaç kişi çağıracaksınız? Önce bunları bir liste oluşturarak yazın. Yazın diyorum çünkü organizasyon yaparken büyük yardımı dokunacak 🙂

nisan-toreni

Evin hazırlanması: Söz, nişan gibi önemli günlerde ev her zaman kalabalık olur. Kiminin evi küçük kimin evi büyük de olsa evin kapasitesinin üstünde bir konuk sayısı olur. Çok misafir gelecek diye sakın endişelenmeyin. Önceden yapabileceğiniz hazırlıklar ile çok rahat hazırlanabilirsiniz. Salonunuzu gelecek kişilere göre dekore edin. Yani masanın yerini değiştirebilirsiniz. Böylelikle daha fazla yer açılabilir. Ekstra sandalye ve tabure getirin. Aydınlatmanız yetersiz ise ayaklı lambalardan alabilirsiniz. Evde nişan töreni için güzel bir masa hazırlayın. Bu masayı açık büfe tarzında ya da pasta kesebileceğiniz, küçük ikramlıkların bulunduğu bir masa hazırlayın. Bu tercih meselesi fakat pasta kesilen süslü, püslü masalar bu sene çok moda benden söylemesi 🙂

nisan-toreni

Menü oluşturma: Gelecek kişi sayısına bağlı olarak bir menü oluşturun. Gerekirse bir yemek şirketi ile anlaşıp yaptırabilirsiniz. Ya da bildiğiniz, güvendiğiniz bir pastane ile anlaşarak börek, çörek yaptırabilirsiniz. Ufak, tefek bir günde bozulmayacak olan şeyleri bir gün öncesinden hazırlayabilirsiniz.

nisan-toreni

Nişan için gerekli olan malzemeler: Söz ve nişan bir arada olacaksa kahve fincanlarını ve damadın kahve fincanın önceden hazırlayın. Nişan tepsisini de hazırlayarak nişan töreni için hazırda tutun. Masa hazırlayacaksanız gerekli süsleri önceden temin edin. Nasıl bir masa hazırlayacağınıza karar verin. Masa düzeninize göre runner, masa örtüsü, servis tabakları, şamdan, mum gibi malzemeleri hazırda bulundurun.

nisan-toreni

Nişan kıyafeti seçimi: En önemli ve en zor kararlardan bir tanesi nişan kıyafeti seçimidir. Uzun mu, kısa mı, dantelli mi taşlı mı derken birçok elbise modeli var. Evde nişan yapacaksınız uzun ama sade bir model tercih edin. Çok fazla abartılı, taşlı modellerden kaçının.

nisan-toreni

Nişan hediyelikleri: Nişan için gelen misafirlere nişanınızdan bir hatıra olarak saklayabilecekleri küçük bir hediye hazırlayın. Şimdiler de çok çeşit olduğu için neler olabilir diye sorarsanız kokulu taş, kokulu sabun, lavanta kesesi, lazer kesim hediyelikler, magnet olabilir.

nisan-toreni

Nişan bohçası: Nişan bohçasını erkek tarafı nişan yapacağınız gün getirecektir. Ya sizde bohçayı hazırlayıp nişan günü bohçanızı verebilirsiniz ya da nişan sonrası erkek evine giderek nişan bohçanızı götürebilirsiniz. Her iki ailenin kararına kalmış bir durum bu. İsterseniz iki taraf da daha sonra hazırlayıp getirebilir. Eğer nişan bohçasını daha sonra götürecekseniz erkek tarafına giderken baklava, börek, tatlı gibi şeylerin götürüleceğini de unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git