Evde Kolayca Pedikür Nasıl Yapılır?

Evde Kolayca Pedikür Nasıl Yapılır?
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.164 kez okundu.

Genel görüntümüzde el ve ayaklarımıza uyguladığımız bakımlar çok önemlidir. Ellerimizi gün içerisinde fazlasıyla kullandığımız için ilk dikkat çeken bölgemizden biridir. Ellerimize manikür yapıp bakımlı olmasını sağlıyorsak aynı şey ayaklarımız içinde geçerlidir. Gün boyu işte veya okulda ya da evdeyken bile ayaklarımızın yere temas eden bölgelerinde zamanla nasır oluşur. Tırnaklarımızı kessek bile ayaklarımızı nemlendirmediğimiz taktirde kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bunun için ayak bakımınızı ihmal etmemeli ve pedikürünüzü yaptırmalı ya da yapmalısınız.

Güzellik salonlarında manikür ve pedikür işlemi çok zorlu geçer. Sıra beklemesi, aynı manikürcüyü bulamama ya da kullanılan malzemeler hijyenik mi? Yoksa değil mi? Gibi birçok sebepten dolayı güzellik salonlarında pedikür yaptırmak istemeyebilirsiniz. Fakat evde uygulayacağınız basit ve pratik yöntemler ile kolay pedikür yapabilirsiniz.

evde-pedikur-nasil-yapilir

Evde Pedikür İçin Gerekli Malzemeler
Leğen
Ilık Su
Duş jeli
Banyo tuzu
Deniz tuzu
Topuk Törpüsü
Tırnak Törpüsü
Tırnak İtici
Et Makası
Havlu
Aseton
Oje
Pamuk
Nemlendirici Krem
Zeytinyağı, Havuç yağı ve Badem yağı
Esmer Şeker
Vazelin
Kolonya

evde-pedikur-nasil-yapilir

Pedikür Nasıl Yapılır?

1. Adım: Tırnaklarınızda oje varsa ilk önce onları çıkarın daha sonra leğenin içine ılık su doldurun. Bu suyun içine havuç yağı ya da kullandığınız kokusunu sevdiğiniz bir duş jelinden biraz dökün. Dilerseniz bu suya banyo tuzu da ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız duş jeli naneli olursa ayaklarınızın ferahlamasını sağlamış olursunuz. Kozmetik ürün kullanmak istemezseniz ılık suya sadece deniz tuzu koyarak ayaklarınızdaki yorgunluğu alabilir yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu suda ayaklarınızı en az 15 dakika bekletin.

2. Adım: Ayaklarınızı suyun içinden çıkarın ve bir havlu yardımı ile kurulayın. Çok fazla kurulamayın, ıslaklığını alın ve hafif nemli kalmasını sağlayın. Zeytinyağı, badem yağı ya da vazelini tırnak etlerinize sürerek daha da nemli ve yumuşak olmasını sağlayın.

3. Adım: Tırnak etlerinizi daha önceden hiç kesmediyseniz evde kendiniz sakın kesmeyin. Kanayabilir, açık kalan yaradan mikrop kapabilirsiniz. Daha önceden kesildiyse çok fazla derine inmeden tırnak etlerinizi kesin. Kanama olursa eğer kolonya kullanarak mikrop kapmamasını engelleryin. Tırnak etlerinizi kesmeden de pedikür yapabilirsiniz. Bir tırnak itici yardımı ile tırnaklarınızı geriye doğru itin. Devamlı olarak bunu yaptığınızda tırnak etlerinizin her zaman geride durduğunu fark edeceksiniz.

4. Adım: Zeytinyağı ve esmer şekeri karıştırıp ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu sayede ölü derilerinizden kurtulacaksınız. Daha sonra ayaklarınızın yere değen bölgelerine topuklarınıza törpü uygulayın. Bunu nazik ve yavaş hareketler ile yapmaya çalışın. Yumuşak derinizi ezmeyin.

5. Adım: Tırnaklarınız çok uzun ise tırnaklarınızı kesin. Törpü ile şekil verin. Tırnaklarınız bakımlı görünmesi için badem yağını kullanarak tırnaklarınızın beslenmesini sağlayın.

6. Adım: İstediğiniz renkte bir ojeyi dikkatlice sürün. Kuruması için 5 dakika bekleyin ya da oje kurutucu sürün.

7. Son Adım: Tüm işlemler bittikten sonra ayaklarınıza nemlendiricinizi uygulayın ve çoraplarınızı giyerek yatın. Sabah kalktığınızda yumuşacık ayaklara kavuşmuş olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git