En Uygun Nişan Alışverişi Nasıl Yapılır?

En Uygun Nişan Alışverişi Nasıl Yapılır?
16 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.187 kez okundu.

Yepyeni bir hayatın başlangıcında atacağınız her adım önemlidir. İlk adım olarak nişan yapacaksınız bir hayli masrafınız olacaktır. Daha önce ayrı başlıklar altında gelin ve damat bohçası maliyetini sizler için hesaplamıştım. Gelin bohçasının içeriği daha fazla olduğu için her zaman daha fazla maliyetlidir. Bu maliyetleri en aza indirmek için sizlere birkaç ipucu vereceğim.

  1. Liste oluşturun: Nelere alacağınızı listeli bir şekilde görmek her zaman faydalıdır. İnternette birçok sitede nişan alışveriş listesi bulabilirsiniz. Buradaki listeler size rehber olacak şekilde kendi listenizi oluşturun. Gereksiz gördüğünüz şeyleri listeden çıkartabilirsiniz. Örneğin aynalı tarak seti hiçbir işe yaramadığı halde hala alınıyor. Bunun yerine kullanabileceğiniz saç fırçası ve ayna alabilirsiniz.
  2. Alışveriş yerini iyi seçin: Nişan bohçasının hazırlandığı yer geleneksel olarak Eminönü Hürriyet Çarşısı’dır. Çarşıya giderken cadde üstünde ve pasajın içinde birçok iç giyim mağazası bulunur. Alışverişi buradan yapacaksanız dikkatli olmalısınız. Eminönü’ne gidenler bilir; çarşıya girdiğiniz an “abla abiye mi bakıyorsunuz?”, “abla çeyiz lazım mı?” gibi sorularla karşılaşırsınız. Sakın ola ki onların lafına bakıp mağazaya gitmeyin 🙂 Çünkü o kişiler sizden ekstra bahşiş alacaktır. Cadde üzerindeki mağazalar çok süslü püslü olmasına pek aldanmayın. Çünkü hemen hemen her mağazada aynı şey var. Şu mağaza farklı buna gideyim, bunda daha güzel şeyler var gibi düşünceleriniz olmasın. En iyisi pasajın içindeki mağazalardır. Dükkan kirası daha az olduğu için fiyatları cadde üstündeki mağazalara göre daha uygun. İlk gittiğiniz mağazadan da hemen almayın. Bir fiyat karşılaştırması yapın. Çarşıya gidemiyorsanız en iyi alternatif büyük iç giyim mağazalarıdır. Evinize en yakın büyük iç giyim mağazasına gidip kendinize nişan bohçası hazırlayabilirsiniz. Tüm marka ve modeller orada da mevcut. Diğer bir alternatif ise internet 🙂 Çoğu kişi bu alışverişe güvenmese de uyguna güzel şeyler bulabilirsiniz. Özellikle Penti’nin indirimli günlerini bohça için kullanabilirsiniz. İç giyim harici güzellik ve bakım ürünlerini kendi kullandığınız ürünlerden alın. Kozmetik ürünlerini internetten alabileceğiniz gibi Gratis, Watsons ve Rossmann gibi mağazalardan alabilirsiniz. Her hafta sonu %50 indirime girdikleri için tüm malzemelerinizi daha uyguna alabilirsiniz.
  3. Alışverişi zamana bölün: Alışveriş yapmak için önünüzde ne kadar bir zamanınız var? 3 ay? 2 ay? 1 ay? Ya daha az… Öncelikle kısa zamanda çok işler yapmayın. Bu hem sizi hem de karşı tarafı zorlayabilir. Sizin durumunuz belki iyi ama karşı durum hemen o anda alamayabilir. Aynı durum sizin içinde geçerli. Bu nedenle alışverişinizi zamana yayın. Hepsini bir kere de almayın. Bütçenizi iyi bir şekilde planlayın. Bir nişan alışverişi ortalama ne kadara geleceğine bakın.
  4. Nişanlık seçimi: Nişan masrafının büyük bir bölümünü de nişanlık seçimi oluşturur. Sadece abiye bile giyseniz bir yerde size 1.500 TL fiyat verirler başka yerde 800 TL’ye satıldığını görebilirsiniz. İlk gördüğünüz içinize sinse bile araştırmaktan vazgeçmeyin. Hele ki şuan ekonominin zor olduğu bir dönem herkesin paraya ihtiyacı var. Bu son fiyat bugün alırsanız alın almazsanız yarın fiyat değişir diyenlere inanmayın. Fiyatı değiştiren var, yok değil. Ama bu şekildeki davranış sizin acele karar vermenize sebep olabilir. Biraz yorulabilirsiniz ama gezmekten, dolaşmaktan vazgeçmeyin. İlla ki en güzelini ve içinize sineni bulabilirsiniz. Bu arada eğer size “Her ayın 1’inde indirimde oluyoruz. Bugün alırsanız indirimli fiyattan alırsınız. Tüm esnaflarda bu böyledir.” Diyenlere de inanmayın. Birkaç mağaza dışında “ayın 1’i indirimli gün” diye bir şey olmadığını söyledi..
  5. Nişan yeri ve zamanı: Evett işte en çok fiyat farkı olan şey nişan zamanı… Hafta içi gündüz yaparsanız çoook ucuza halledersiniz 🙂 Tabii hafta içi ve gündüz nişana kim gelir bilemem. Şaka bir yana en ucuz günler hafta içi. Fiyatın yukarı doğru tırmanmaya başladığı gün Perşembe ve Cuma oluyor. Diyelim hafta sonu Cumartesi yapacaksınız. Seçtiğiniz mekana göre Cumartesi sabah için 3.000 TL akşam içinse size 5.000 TL gibi bir fiyat çıkarabilir. Pazar günü derseniz gündüz daha uygun ama akşam yine pahalıya gelecektir. En pahalı zaman Cumartesi akşamdır.
  6. Nişan hediyelikleri ve davetiye: Davetiye fiyatını internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Fakat bazı yerlerde artı olarak baskı ücreti alınır. Diyelim 200 adet davetiye bastıracaksınız. Davetiyenin parasının üstüne 30-50 TL arası baskı ücreti eklenir. Bazı firmalarda 250 adet ve üzeri için baskı ücreti almazlar. Diğer ve en sevdiğimiz davetiye firmaları ise hiçbir şekilde baskı ücreti almaması 🙂 Davetiyeyi hallettiniz diyelim. Pekiyi hediyelikler? Önceden nişan hediyeliği gibi bir şey olmasa da şimdi var. Ve seçenekler o kadar çok ki… Bu seçenekler arasında kaybolabilirsiniz. Zamanınıza varsa kendiniz yapın yoksa da çok pahalı bir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü daha düğün var kına gecesi var… Çok hediyelik dağıtacaksınız yani 🙂 Nişan hediyeliği seçeceğiniz modele göre fiyatı değişecektir. Fiyatları internetten ve Instagram’da bulunan sayfalardan öğrenebilirsiniz. Size şunu söylemeliyim ki Instagram’da fiyatlar biraz pahalı. En iyi fiyatı nikah şekeri yapan yerlerde bulabilirsiniz. Artık nikah şekeri kalmadığı için nikah şekeri yapan birçok yer hediyelik yapıyor. Fiyatlar adet başı 1,25 TL ile 5 TL arası değişir. Davetiye de 0,70 kuruş ile 4 TL arası değişiyor. Tabii daha yüksek fiyatlı olan modellerde var. Fiyat olarak sizin seçiminize ve yaptıracağınız miktara göre değişiklik gösterecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git