Düğün Sonrası Yapılacaklar

Düğün Sonrası Yapılacaklar
11 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 901 kez okundu.

Muhteşem bir düğünü harika bir balayı ile taçlandırdıktan sonra sıra geliyor evliliği adım adım yaşamaya… İlk başta düğün ve balayı bir rüya gibi geçse de sonrası resmen gerçek hayata dönüş gibi olacaktır, kendinizi buna hazırlayın. Yemek, ütü, bulaşık, temizlik bir de çalışıyorsanız iş hayatı derken biraz yorulacaksınız. Ama sevdiğiniz yanındayken bunların hiçbir önemi yok 🙂 Bende bu yazımda balayı dönüşü sizleri neler bekliyor bunları anlatacağım. İlk önce hangisiyle başlamak istersiniz bu size kalmış. Fakat yine de belli başlı şeyleri unutmadan dikkatlice yapmaya özen gösterin.

düğün-sonrasi

Aile Yemekleri
İlk önce aile yemekleri ile başlayın. Yeni gelin olarak önce kayınvalidenize yemeğe gitmek daha uygun olacaktır. Bir hafta sonu kayınvalidenize, bir sonraki haftada kendi annenize yemeğe gidin. Eşinizin kardeşi, ablası ya da abisi varsa ve evli ise ya kayınvalidenizde toplanın ya da başka bir akşam onlara da giderek ziyarette bulunun. Ziyarete giderken anane, babaanne ve dede varsa öncelikle onlara gitmeyi ihmal etmeyin. Ya da kayınvalidenize rica ederek tüm ailenin orada toplanmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece ayrı ayrı yemeklere gitmezsiniz. Sadece kısa bir ziyaret yaparsınız. Bohça verme adetiniz varsa kayınvalidenize, kayınpederinize bohça götürmeyi unutmayın. Kayınvalideye nasıl bohça hazırlanır öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın. Kimi aileler nişan sonrası hemen bohçaları veriyor. Kimileri ise bu şekilde aile yemeklerine giderken bohçalarını götürüyorlar. Eğer siz bohça verdiyseniz balayına gittiğiniz yerden ufak bir hediye ya da tatlı alarak gidebilirsiniz. Yine aynı şekilde kendi annenize giderken bohça varsa bohçanızı yoksa da tatlı veya hediyelik eşya götürmeyi unutmayın.

düğün-sonrasi

Evinizde Küçük Bir Davet
Siz herkese gittikten sonra tüm aileyi bir araya getirerek, evinizde güzel bir davet yemeği verin. Böylece iki aile tam anlamıyla birleşmiş olacaktır. Emin olun ki harika sohbetler geçecektir. Söz, nişan, düğün derken şimdi bugünlere gelmek hiç de kolay olmamıştır. İki ailenin de kaynaşması ve bir arada sizinle olmak herkese iyi gelecektir. Bu bir akşam yemeği olabilir ya da akşam çayına da çağırabilirsiniz. Gelenlere herhangi bir hediye verme gibi bir adet yok. Ama içinizden geldikten sonra neden olmasın ki 🙂

düğün-sonrasi

Ev Mevlidi
Yeni bir eve taşındınız ve yepyeni bir hayata başladınız. Bunu dua ile yapmak, dua ile pekiştirmek çok iyi bir şey. Ev mevlidi yaparken tanıdığınız bayan bir hoca ya da bir dostunuz olabilir, Kuran okusun. Hoca olması şart değildir. Mevlid yaparken genelde hocanın önüne tuz, su ve şeker koyarlar. Hocaya ve gelenlere bir adet havlu ya da küçük bir hediye verilir. Mevlid okunduktan sonra herkese tavuklu pilav, ayran ve tatlı dağıtılır.

düğün-sonrasi

Albüm için Fotoğraf Seçimi
Düğün sonrası yapılacak en zevkli şey de fotoğraf seçimi olacaktır. Genelde düğünden birkaç hafta sonra fotoğraf seçimleri yapılır. Fotoğraf seçerken birbirini tekrarlayan pozları seçmemeye özen gösterin. Albümün nasıl olacağına ve hangi malzemelerin kullanılacağına iyi bakın. Yatak odanız için ya da evin belirlediğiniz bir köşesi varsa oraya ayrı fotoğraf seçmeyi unutmayın. Konsol üzeri için ayrı, tablo olarak seçeceğiniz fotoğrafı ayrı olarak belirleyin. Her iki aile için ortak bir fotoğrafı büyük bir çerçeve yaptırıp hediye olarak götürebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git