Düğün Planlaması

Düğün Planlaması
28 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.463 kez okundu.

Güzel giden ilişkinizi evlilik ile taçlandırmak istediğinizde karşınıza organize etmeniz gereken bir sürü olay çıkacaktır. Söz merasimi, nişan töreni, kına gecesi organizasyonu, düğün, bohça ve çeyiz hazırlığı, gelinlik, damatlık…. Derken liste uzayıp gidecektir. Pekiyi iyi bir düğün planlaması için ne yapmak gerekir? Hangi hazırlıklar ne zaman yapılır?

Evlilik teklifini aldıysanız düğün hazırlıklarına start verdiniz demektir. Genel olarak bakıldığında ailelerin tanışması, söz, nişan ve düğün 1 yıl içerisinde tamamlanır. Bende bu yazımda her şeyi 1 yıl içerisine sığdırarak nasıl bir düğün planlaması yapılır bununla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

soz-tepsisi

Düğüne 10-12 Ay Kala Yapılması Gerekenler

 • Ailelerin Tanışması: İlk önce erkek tarafı, kız tarafına tanışmak için gider. Bu akşam yemeği de olabilir çaya da gelebilirler. Daha sonra kız tarafı erkek tarafına ziyarete gider. Burada söz tarihi belirlenir.
 • Söz Hazırlıkları: Söz tarihi belirlendikten sonra söz merasimi için ilk önce bohça hazırlıkları tamamlanır. Söz bohçası için buraya tıklayarak söz bohçanızı hazırlayabilirsiniz. Bohça hazırlıkları bittikten sonra kıyafet seçimi yapılmalıdır. Söz merasimi elbise modelleri için buraya tıklayınız. Alyans, takı, söz tepsisi, pasta, çikolata ve çiçek hazırlıkları unutulmamalıdır. Söz merasimi detaylı hazırlıkları için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Çeyiz Hazırlığı: Bu süre zarfında gelin hanım kendi çeyizini hazırlamaya başlamalıdır. Eğer hiç çeyiziniz yoksa ilk başta en önemli olanlarını yani tencere seti, yemek takımı, çatal kaşık takımı alın. Detaylı çeyiz listesi için buraya tıklayınız.

 

nisan-merasimi

Düğüne 7-9 Ay Kala Yapılması Gerekenler

 • Nişan Hazırlıkları: Söz ve nişanı bir arada yapmayanlar için ayrıca bir de nişan töreni yapılır. Eğer siz de nişan töreni yapacaksanız söz merasiminin ardından nişan hazırlıkları başlar. Nişan için önce mekanı belirleyin. Ardından bohça ve nişan kıyafeti hazırlıklarına başlayın. Nişanlık modelleri için buraya, nişan hazırlıklarının detayları içinse buraya tıklayınız.
 • Düğün İçin Mekan Bakın: Mekana ne kadar erken bakarsanız sizin için o kadar avantajlı olur. Hem fiyat indiriminden yararlanırsınız hem de vaktiniz çok olduğu için daha fazla mekan görmüş olursunuz. Düğün mekanları için buraya tıklayınız.

gelinlik

Düğüne 4-6 Ay Kala Yapılması Gerekenler

 • Gelinlik Seçimi: Gelinliğinizi diktirecekseniz mutlaka iyi bir moda evinden gelinlik için randevu alın. Hazır alırım diyorsanız mutlaka bunun tadilatı olacaktır. 2017 gelinlik modellerine göz atmak için buraya tıklayınız.
 • Damatlık Seçimi: Gelinlikle beraber damat beyi sakın unutmayın. Siz prenses olurken prensinizi de ihmal etmeyin ve damatlık bakmaya başlayın.
 • Ev Seçimi: Nerede oturacağınıza karar vermeniz gerekir. Ona uygun bütçe ayarlanarak evinizi almalısınız. Eğer kiralayacaksanız düğüden 1 ay öncesi kiralamanız yeterli olacaktır.

kina-gecesi

Düğüne 1-3 Ay Kala Yapılması Gerekenler

 • Nikah İşlemleri: Bu süre zarfında nüfus müdürlüğüne giderek nikah için gün almalısınız. Eğer nikahınız düğün mekanında kıyılacaksa bunu nikah memuru ile konuşmalısınız.
 • Düğün Davetiyesi Seçimi: Düğün temanıza uygun düğün davetiyenizi seçin. Davetiye modellerine bakmak için buraya tıklayınız.
 • Düğün için Saç ve Makyaj: Düğünde yaptıracağınız saç ve makyaj modeline karar verin. Bunun için kuaförünüzle görüşün. Gelin saçı modellerine bakmak için buraya, gelin makyajı modelleri içinse buraya tıklayınız.
 • Kına Gecesi: Kına geceniz için mekan ve kıyafet belirleyin. Kına gecesi hediyeliklerini de unutmayın. Kına gecesi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Güzellik ve Bakım: Bakımsız gelin olmaz. Cildiniz için peeling, saçlarınız için nemlendirici maske, tırnaklarınız için güçlendirici kremler ile kendinize bakım yapmayı ihmal etmeyin. Düğün öncesi 7 adımda gelin bakımı için buraya tıklayınız.
 • Düğün Pastası: Düğün pastası için butik pastacılar ile görüşün ve küçük tadımlar yapın. Pasta seçimi için buraya tıklayınız.

balayi

Düğüne 3 Hafta Kala Yapılması Gerekenler

 • Balayı Planları: Balayı için rotanızı belirleyin ve rezervasyonunuzu yapın.
 • Düğün Öncesi Çekim: Eğer düğün öncesi çekim yapacaksanız fotoğrafçınızla bunu konuşup fotoğraf çekimini ayarlayın.

gelin-hamami

Düğüne 2 Hafta Kala Yapılması Gerekenler

 • Kına Hediyelikleri: Kına hediyeliklerini hazırlayın ve kendinize eğelenebileceğiniz müziklerden oluşan bir liste hazırlayın. Kına hediyelikleri modelleri için buraya tıklayınız.
 • Gelin Hamamı: Gelin hamamı eski bir adet olsa da şimdilerde yine popüler oldu. Gelin hamamına mutlaka gidin. Gelin hamamı adetleti ile ilgili tüm detaylar bu yazıda

balayi-bavulu

Düğüne 1 Hafta Kala Yapılması Gerekenler

 • Düğün Günü İçin Acil Durum Çantası: Düğün gününde aklınıza gelmeyen birçok şeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için mutlaka bir acil durum çantası hazırlayın ve en yakın arkadaşınıza bunu emanet edin. Düğün günü acil durum çantasında neler olmalı diyorsanız detaylar bu yazıda…
 • Balayı Bavulu: Balayı bavulunuza bohçanıza konulan en güzel geceliğinizi koymayı sakın unutmayın. Yazın evleniyorsanız akşam yemeği için giyeceğiniz şık bir elbise, bakım malzemelerinizi de yanınıza alın. Örnek bir balayı bavulu arıyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Düğün Provası: Düğünde giyeceğiniz ayakkabıları evde denemeye başlayın. Bu sayede düğünde daha rahat yürüyeceksiniz. Düğünde giyeceğiniz rahat bir babet almayı unutmayın. Damat bey ile dans provanızı yaparak düğüne hazırlanın.
 • Son Gelinlik Denemesi: Gelinliğinizi son bir kez daha deneyin. Son zamanlarda ani kilo değişimi olabilir. Bunun için önceden giyin ve tedbirinizi alın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git