Düğün Öncesi Ev Bulma ve Yerleştirme Süreci

Düğün Öncesi Ev Bulma ve Yerleştirme Süreci
20 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.147 kez okundu.

Nişanı yaptıktan sonra genç çiftleri bekleyen en zorlu süreç ev bulma sürecidir. Bu süreci ne kadar stressiz ve yıpranmadan atlatırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Bu süre zarfında anlaşamayan, tartışan birçok çift var. Sakın ola ki küçük şeyler için birbirinizi üzmeyin. Ev bulma süreci zordur, kolay olmayacak. Baştan kendinizi buna hazırlayın. Ev ararken durumunuza göre kiralık ya da satılık ev bakacaksınız. Ev bakarken ilk önce konumu ve ulaşımı önemlidir. Ailenizle farklı bir şehirde olmayacaksanız her iki aileye de ulaşımı kolay olmalıdır.

Ulaşım ve konumu belirledikten sonra evi kiralayacak mısınız yoksa satın mı alacaksınız bunu belirleyin. Satın alacaksanız ve kredi çekecekseniz bunun için en az 6 ay öncesi bankalara başvurmanız gerekiyor. Hemen kredi çıkmıyor biliyorsunuz ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Ev bakmadan önce bütçenizi ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar kiralasanız bile evin içine tadilat gerekebilir. En basitinden boya yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun içinde belirli bir bütçeniz olsun. Bu bütçenizin de ne kadar üstüne çıkabilirsiniz onu da not edin. Nişanlınızla birlikte çok yoğun bir iş temposunda çalışıyorsanız ev bakmak daha zor olacaktır. İnternetten baktığınız evlere gidip bakmak sizin için biraz zaman kaybı olabilir. Bu yüzden ailenizden destek alıp özellikle annelerinizden destek alıp sizin yerinize eve gidip bakmalarını isteyebilirsiniz. Böylece annelerinizin elediği evleri bir kenara bırakıp diğer evleri hafta sonu nişanlınızla birlikte bakabilirsiniz.

Eve karar verdikten sonra içine tadilat gerekebilir. Bunun için düğünden en az 4 ay önce evi tutmuş ya da almış olmanız gerekiyor. Tabii bunun için de evinizin içinde sadece boya işinin kalması gerekir. Eğer kapı, mutfak ve banyo işleri varsa daha çabuk olmanız gerekiyor. Bunun içinde 6 aylık bir süreç yeterli olacaktır. Ev temizliği ve yerleştirmesi ise son 3 ayda yapmanız gerekenler arasında. Ev temizliğinde en çok zorlanacağınız camlar ve mutfak olacak. Özellikle mutfak dolaplarının içini yerleştirmek çok zordur. Ama merak etmeyin bunlar güzel şeyler, düğününüzü düşünün güzel şeyleri getirin aklınıza. Zamanınızı ne kadar iyi kullanırsanız o kadar iyi bir şekilde yetişir ve düğünden 2 hafta öncede tüm işleri bitirmiş olursunuz. Son 2 hafta da artık gelin hamamı, kına gecesi, arkadaş partileri ve gelin bakımı ile geçecektir. Son bir tavsiye halılarınızı sakın erken yaymayın. Aksi takdir de her yer toz olacaktır. Düğüne çok yakın bir zamanda halılarınızı serin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git