Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
18 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 738 kez okundu.

Yeni evlenecek olan çiftlerin korunma yollarından biri doğum kontrol haplarıdır. Etkinliği %99 olan doğum kontrol haplarının bir kutusunda 21 adet hap bulunur. Doğum kontrol hapları mutlaka bir doktor tarafından verilmeli ve de doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. İlk hapı adetinizin ilk günü almanız gerekir. Doktorunuz hangi vakitte yani sabah, öğle ya da akşam almanızı öneriyorsa o zaman dilimde almaya çalışın. Vakitten çok hangi saatte aldığınız önemlidir. Akşam saat 20:00’da alıyorsanız ertesi gün yine akşam 20:00’da almalısınız. Bir gün akşam diğer gün sabah alırsanız koruyucu etkisi azalır. Hapları aç veya tok almanız fark etmez. Fakat aç karna hap aldığınızda bulantı yapabilir. Tok karna ilacı kullanmaya özen gösterin. Günde bir adet hap kullanarak 21 günün sonunda hap bittiğinde 7 gün ara vermelisiniz. 7 gün aranın ardından 8. Gün yeni bir kutuya başlamalısınız. 7 gün ara verirken hapın etkisi azalmaz ve ek korunma gerektirmez. İlaç bittikten sonra adetin başlaması ya da başlamaması çok önemli değildir. Bu hap sayesinde adetinizde düzene girecektir. İlk ay ilaca başlamadan önce adet kanamanız olmayabilir. İlaca başlasanız bile ilk ay adet olmadığınız için korunma etkisi yaratmayacaktır. Bunun için ek korunma yöntemlerine bakmanızı öneririm.

dogum-kontrol-hapi

Bazı doğum kontrol hapları 28 adet tabletten oluşur. 28 tabletten oluşan doğum kontrol haplarına adetin ilk günü başlanır. 21 tabletten oluşan doğum kontrol haplarına çok benzer. 28 tabletlik doğum kontrol haplarının ilk 21 tableti hormon içerir. Kalan 7 tablet ise boştur ya da demir içerir. 21 tabletten oluşan hapı kullanırken 21 tabletten sonra 7 gün verilen ara 28 tablette 7 adet demir hapına denk gelir. Yani 28 tabletlik doğum kontrol hapı kullanırken hap bittikten sonra ara vermeden ikinci kutuya geçilir.

dogum-kontrol-haplari

 

Doğum Kontrol Hapı Unutulursa Ne Yapılmalı?
Zaman içerisinde doğum kontrol hapı unutulabilir. Hapın alınmadığı durumlarda ilacın etkisi azalarak, gebeliğin oluşmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapını unuttunuz diyelim, unuttuğunuz hap sayısı ve bulunduğunuz haftaya göre yapmanız gerekenleri yaparak istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilirsiniz. İlk hafta 1 tablet hapı unuttuysanız ve ilk 12 saat içinde hapı unuttuğunuz aklınıza gelirse o an hemen hap alınır. Diğer haplar normal şekilde kullanılmaya devam edilir. 12 saati aşmış ise o hap kullanılmaz, atılır. Kalan haplar normal şekilde devam edilir. Ek korunma olarak geri çekilme ya da prezervatif kullanılabilir. İlk 2 haftada 2 hapı da almayı unuttuysanız takip eden 2 günde 2 şer hap kullanmalısınız. 7 günde ek korunma yapmanız gerekir. 3. Haftadaysanız ve 2’den fazla hapı almayı unuttuysanız kullandığınız kutu atılır ve yeni bir kutuya başlanır. 7 gün boyunca da mutlaka ek korunma yapmanız gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git