Dış Çekim Mekanları

Dış Çekim Mekanları
14 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 2.379 kez okundu.

Düğün günü ya da nişan tarihi belli ise en zevkli iş fotoğraf için yer seçimidir. İstanbul’da oturanlar için birbirinden güzel alternatifler var. Dış çekim mekanı seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var. Önce bunlara değineceğim ardından dış çekim mekanları için fotoğraflarla birlikte bilgileri sizlere sunacağım.
Dış çekimi mekanı nasıl olmalı?
Dış çekim mekanı için artık birçok yer kullanılıyor. Sadece park ve bahçeler değil; otel, tarihi binalar, sahil gibi yerlerde de fotoğraf çekimleri mevcut. Siz daha çok hangisini istiyorsanız ona karar vermelisiniz. Hem düğünde hem de nişanda dış çekim yapacaksanız şanslısınız. Bu sayede iki mekan seçebilirsiniz.
Dış çekim mekanı nerede olmalı?
Neye istediğinize karar verdiniz. Sahil veya parkta çekim yapacaksanız, çekim yapacağınız yer düğün mekanına yakın olmalıdır. İstanbul’un değişmeyen trafik sorunu en çok düğün zamanlarında problem oluyor. Önce kuaför ardından fotoğraf çekimi, düğün alayı ve düğün salonuna gitmek zor olabiliyor. Bunun için fotoğraf çekim yeri ortada bir yerde olmalı. Eğer düğün sonrası ya da düğün öncesi çekim yapacaksınız yer sorununuz olmaz. İstediğiniz mekanda istediğiniz saate kadar çekim yapabilirsiniz.

emirgan korusu

Emirgan Korusu: Sarıyer
İstanbul’da dış mekan çekimlerinde en çok tercih edilen ve ilk akla gelen yerlerden biridir. Avrupa yakasının Sarıyer ilçesinde olan Emirgan Korusu’nun doğa ile iç içe olması harika fotoğraflar çekebilmeniz için olanak sağlıyor. Emirgan Korusu’nun içinde üç adet köşk bulunuyor. Pembe Köşk, Sarı Köşk, Beyaz Köşk isimlerinde olan köşkler, korunun içinde eşsiz bir güzelliğe sahip. Yalnız yakın zamanda köşklerin önünde fotoğraf çekme yasağı geldi. Köşklerin yanında fotoğraf çekilemeseniz bile korunun doğal güzelliğini yakalayabilirsiniz. Özellikle lale festivali zamanında fotoğraf çekimine giderseniz harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Emirgan Korusu’nun yolu eğimli olduğu için topuklu ayakkabılar ile gezmek zor olacaktır. Bunun için yanınıza mutlaka spor ayakkabı ya da babet alın.

yildiz-parki

Yıldız Parkı: Beşiktaş
Beşiktaş’a gidip Yıldız Parkı’na gitmeyen yoktur. Ortaköy’e yakın ve Çırağan Caddesi üzerinde yer alan Yıldız Parkı’nda düğün fotoğrafı çektiren birçok çift var. Yıldız Parkı’nın içerisinde Çadır Köşk’ü ve Malta Köşk’ü bulunuyor. Köşklerin yanında fotoğraf çektirebilirsiniz. Köşklerin içinde fotoğraf çektirmek istiyorsanız Belturdan birkaç gün önce izin almanız gerekiyor.

Florya Sosyal Tesisleri: Bakırköy
Şehrin stresini en kolay yerde Florya Sosyal Tesisleri’nde atabilirsiniz. Modern bir mimariye sahip olan Florya Sosyal Tesisleri, deniz manzarası ile birlikte harika fotoğraflar için eşsiz bir manzara sunuyor. Kır Bahçesi, Havuzlu Bahçe ve Şahin Tepesi’nde çekimler yapabilirsiniz.

ataturk-arboretumu

Atatürk Arboretumu: Sarıyer
Her zaman bildiğiniz yerlerden farklı bir yer istiyorsanız o zaman tercihinizi Atatürk Arboretumu’ndan yana kullanabilirsiniz. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. İçerisinde suni bir göl bulunmaktadır. Doğal manzarası ve kendine özgü ağaçları, yürüyüş yolu ile fotoğraf çekimleri için en ideal yerlerden biri oluyor. Dış çekimi burada yapmak istiyorsanız belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. 2015 yılı itibari ile birlikte gelin, damat ve fotoğrafçıyla birlikte 6 kişinin ücreti 295 TL.

riva-kalesi

Riva Kalesi: Beykoz
İstanbul’un Anadolu yakasında ki Beykoz ilçesinde bulunan Riva, sahil ve deniz manzarası için harika bir yer. Riva kalesi harabe bir kale olduğu için değişik bir tarzda fotoğraf çekimi yapmak isteyenler için farklı bir tercih olacaktır. Kumsallı sahilde deniz ile birlikte farklı fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Gelinlik ile denize girmek isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

fethi-pasa-korusu

Fethi Paşa Korusu: Üsküdar
Anadolu Yakası’nın Üsküdar ilçesine bağlı olan Fethi Paşa Korusu’nun eşsiz bir manzarası ve doğal bir güzelliği vardır. İçinde bulunan köşkü arka planda kullanmanıza izin verilmese de Koru’nun içinde harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Koru’nun yolu eğimli olduğu için yanınıza mutlaka spor ayakkabı ya da babet almalısınız. Yukarı tırmandığınızda eşsiz bir boğaz manzarası ile karşılaşacaksınız.

macka-parki

Maçka Parkı: Maçka
İstanbul’da Maçka Vadisi’nin üzerine kurulu bir alan olan Maçka Parkı, BJK İnönü Stadyumu ve Nişantaşı arasına kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. İçinde spor aletlerinden oluşan bir alan, çocuk oyun alanları, havuz ve yapay bir ada bulunuyor. Günbatımı ve karlı havalarda en çok tercih edilen mekanlardan biri olan Maçka Parkı, profesyonel fotoğrafçıların sıkça kullandığı bir yerdir.

sakli-gol

Saklı Göl: Şile
Şile’nin içine sıkışmış bir alan olsa da eşsiz bir güzelliğe ve manzaraya sahip. İstanbul şehir merkezine uzak olduğu için düğün günü çekimi biraz zor olabilir. Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız pek sorun olmayabilir ama Avrupa Yakası’ndaysanız biraz zor. Trafiksiz 1 saat yol sürdüğü için geniş bir zaman ayırmanız gerekiyor. Düğün öncesi ya da sonrası tercih edebileceğiniz bir mekan. Saklı Göl’de fotoğraf için bir ücret talep edilmiyor. Gölde bulunan kayık ile fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Fakat kayık ile açılmanıza izin verilmiyor. İyi bir fotoğrafçıya denk gelebilirseniz iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Çekim saati olarak 15:00’dan sonrası iyi bir tercih olacaktır.

mihrabatkorusu

Mihrabat Korusu – Beykoz
Osmanlı’ya kadar dayanan bir geçmiş olması sebebiyle tarih kokan eşsiz bir güzelliğe sahip Mihrabat Korusu… Osmanlı Imparatorluğu’nun son dönem padişahlarından Sultan Abdulhamit Han’ın Berlin Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım tarafından Mısır’lı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüzgörümlüğü olarak hediye edilmiştir. Konum itibarı ile güneş ışınları dik geldiği için akşam saatleri 17:00-19:00 arası fotoğraf çekimleri için daha uygun olacaktır. Çekim için mekanın yetkililerinden izin almanız gerekmektedir. Çekim ücreti ise 250 TL.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git