Deniz/Havuz Sonrası Saç Bakımı

Deniz/Havuz Sonrası Saç Bakımı
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.170 kez okundu.

Yaz günlerinin güneşi, denizi ve havuzu saçlarımızı olumsuz yönden etkiliyor. Saçlarınızın her zaman bakımlı görünmesi için dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır. Yapacağınız saç bakımları denize/havuza girmeden önce yapılan saç bakımı, denizden/havuzdan çıktıktan sonraki saç bakımı ve tatil sonrası saç bakımı olarak ayrı ayrı kategorilere ayırarak saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin.

Denize/Havuza Girmeden Önce Yapılan Saç Bakımı
İster denize girin isterseniz havuza her ikisinde de saçlarınıza bakım yapmalısınız. Nasıl olsa denize gireceğim diyerek yağlı ve kirli saçlarınıza asla denize veya havuza girmeyin. Bu kirli saçlarla tuzlu su karıştığında saçlarınızın daha da sert olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden denize girmeden önce mutlaka duş alın ve nemli saçlarla denize ya da havuza girin. Nemli saçlarınıza jojoba yağı ya da saçlarınızı güneşten koruyucu yağlar sürerek güneşin zararlı etkisinden saçlarınızı koruyabilirsiniz. Denize/havuza girmeden önce saç uçlarınıza süreceğiniz Hindistan cevizi yağı saç uçlarınızın kırılmasını önleyecektir.

Denizden/Havuzdan Çıktıktan Sonra Yapılan Saç Bakımı
Denize/havuza girmeden önce saçlarınıza nasıl bakım yapıyorsanız aynı şekilde denizden/havuzdan çıktıktan sonra da bakım yapmalısınız. Saçlarınıza birçok ürün kullandınız, tuzlu ve klorlu su yine de saçlarınızı yıpratacaktır. Bunun için deniz ve havuz sonrası mutlaka duş almalısınız. Saçlarınızı şampuanla özenle yıkmaya unutmayın. Saçlarınızın nemini geri kazanmak için duşta kullanılan nemlendirici özellikli saç bakım kremi uygulayın. Bu kremi saçınızda en az 5 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bunun için vaktim yok derseniz duştan sonra mutlaka saçlarınıza nemlendirici özellikli saç bakım kremi sürün. Ayrıca saçınız için kullanacağınız argan yağı hem saçlarınızın nemini geri kazandıracak hem de saçlarınızın parlamasını sağlayacaktır.

Tatil Sonrası Saç Bakımı
Harika bir tatil geçirdiniz artık eve ve iş hayatına tekrar döneceksiniz. Tatildeyken saçlarınıza bakım yapmadıysanız saçlarınızın son hali biraz kötü olabilir. Yıpranmış, cansız ve kuru saçlar 🙁 Maalesef ki tatildeyken saçlarımıza gereken özeni göstermiyoruz… Özellikle akşam dışarı çıkarken düzleştirici, maşa kullanırken saçlarımızı daha çok yakarak kurutuyoruz. Ve hazin son olan kırık saçlara merhaba diyoruz. Bu durumu hemen hemen her kadın yaşıyor. Bunun için üzülmeyin ve saçlarınızı bir an önce toparlamaya bakın. İlk önce hemen saçlarınızın kırıklarını aldırın. Saçlarınızın canlılık kazanması için kırıklarınızı kesinlikle aldırmalısınız. Kırıklar alındıktan sonra saçlarınıza derinlemesine nemlendiren maske yapın. En etkili ve saçları en iyi nemlendiren maske zeytinyağı-bal-limon üçlüsüdür. Bu üçünü saçınızın uzunluğuna, sıklığına göre ayarlayarak bir kapta hepsini karıştırıp saçınıza sürün. Etkisini arttırmak için zeytinyağını bir miktar ısıtıp bal ve limonu daha sonra ekleyin. Saçlarınızı streçle sarıp en az 1 saat bekletin. En iyi sonuç için gece yatmadan önce yapın. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve yumuşacık ipek gibi saçlarınıza kavuşun 🙂

Tatilde Saçlarınız İçin Bakım Önerileri

  • Saçlarınızın yıpranmamasını istiyorsanız bone takmalısınız. Tabii bone kullanmak herkes için uygun değil. Sıcaklarda rahatlamak için denize girerken saçlarımızın ıslanması ile daha da rahatlamış oluyoruz.
  • Denize girmediğiniz ya da denizden çıktıktan sonra saçlarınızı korumak için şapka kullanın.
  • Günlük saç bakım rutininizi tatilde de eksik etmeyin.
  • Saçlarınız boyalı ise boya koruyucu yağı sürdükten sonra saç bakım ürünlerinizi kullanın.
  • Saçlarınızı güneşten koruyan yağ, sprey, krem gibi ürünleri tercih edin. Saçlarınızda boya varsa güneş koruyucu seçerken boyalı saçlar için uygun olanlarına dikkat edin.
  • Ne kadar dıştan bakım yapsanız da içten de bakım yapmalısınız. Saçlarınızın nemini, canlılığını, parlaklığını korumak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bol bol su, havuç, somon, badem tüketin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git