Cilt Bakımında Yapılan 5 Hata

Cilt Bakımında Yapılan 5 Hata
12 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 949 kez okundu.

Cilt bakımına dikkat eden bayanlar günlük olarak bazı hatalara düşerler. Her ne kadar dikkat etsek de doğru olarak bildiğimiz yanlışlar olabiliyor. Bende bu yazdım da cilt bakımında doğru bilinen yanlışları yazıyorum.

cilt-bakımı

Cildimi suyla temizlersem daha sağlıklı olur.
Bu yanlış bir bilgidir. Temizlik açısından su, tabii ki de çok önemlidir. Fakat su, tek başına cilt bakımında yeterli değildir. Cildinizi sadece su ile temizlerseniz cildinizin üst tabakasında bulunan kalıntıları temizlemiş olursunuz. Derinlemesine bir temizlik için tek başına su yetersiz kalmaktadır. Bunun için kendinize bir peeling ve tonik edinmelisiniz.

cilt-bakımı

Cilt tipinizi bilmeden yanlış ürün kullanmak.
Her cilt tipi aynı değildir. Kuru, yağlı ve karma olmak üzere üç cilt tipi vardır. Bir de hassas cilt tipleri mevcut. Cilt tipinizi bilmeden yanlış ürün kullandığınızda cildinizin yorgun ve kötü görünmesine sebep olabilirsiniz. Cildinizin tipini bilmiyorsanız eczaneye giderek cilt analizi yaptırabilirsiniz. Cilt bakım ürünlerinizi hatta makyaj ürünlerinizi bile cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz.

cilt-bakımı

Cilt bakımını deneyimsiz yerlerde yaptırmak.
Bu da en çok yapılan hatalardan biridir. Güzelleşmek uğruna hiç bilmediğimiz bir bakım merkezinde, sadece ucuz ya da kampanyası olduğu için tercih ettiğimiz zaman kötü sonuçlar çıkabiliyor. Deneyimsiz, bakımsız ve doktor kontrolü olmadan yaptırdığınız her bakım cildiniz için çok tehlikeli ve zararlıdır. Birçok kadın bu tarz güzellik merkezlerine giderek alerji olabiliyor. En sık görülen belirtiler ise kızarıklık, şişkinlik, akne ve lekelenmeler olarak sayabiliriz. Cilt bakımı için güzellik merkezleri yerine doktor kontrolü altında emin olduğunuz bir yerde yaptırmalısınız.

cilt-bakımı

Doğal diyerek her ürünü kullanmak.
Bu da sıkça yapılan hatalar arasında yer alıyor. İnternette sıkça gördüğümüz şu yağ buna iyi gelir, bu baharatlar cilt için çok yararlı gibi şeyleri sakın kullanmayın. Bazı baharatlara ya da yağlara karşı alerjiniz olabilir. Alerjiniz olmasa bile o ürüne ihtiyacınız olmayabilir. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce bir eczaneye ya da doktorunuza danışmanızı öneririm.

cilt-bakımı

Cildimi keselersem daha pürüzsüz olur.
Kısmen doğru olmakla birlikte bazı yanlışları vardır. Kese yapmak ölü hücreyi atarak yeni, temiz cildin gelmesine olanak sağlar. Fakat bunu her duşa girdiğinizde yaparsanız cildiniz tahriş olur. Kese yapmanın da belli bir zamanı vardır. Cildinize ayda bir kese yapmalısınız. Aksi takdirde cildinizde tahrişi, kızarıklık vb. şeylerin olması muhtemeldir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git