Çeyizin Olmazsa Olmazları

Çeyizin Olmazsa Olmazları
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.704 kez okundu.

Annelerimiz biz doğar doğmaz bizim için çeyiz hazırlamaya başlarlar. Bu çeyizin içinde olmazsa olmazların listesini bugün sizler için hazırladım. Çeyiz denince her insanın aklında belli başlı şeyler oluşur. Her çeyizde bulunan, çeyiz görmeye gittiğinizde mutlaka göreceğiniz, yıllardır değişmeyen çeyizlerin hepsi bu yazıda!

tulbent

1- Renkli, desenli tülbentler
İster kapalı, isterseniz açık olun hiç fark etmez. Bu tülbentler, oyalı çemberler her genç kızın çeyizinde mutlaka vardır. İğne oyası, tığ oyası gibi el işçiliği ile ortaya çıkan bu renkli tülbentler çeyizin demirbaşı olarak sayılabilir. Bu tülbentler bohçaya koymak için, mevlitlerde kullanmak için her genç kıza yapılır.

cetik

2- Desenli patikler
Her yörenin ayrı ve çeşitli patik, çetik ve çarıkları vardır. Yöreye göre değişse de herkes de mutlaka bulunur. Artık modeller yeni trend ve modaya göre şekilleniyor. Pullu, boncuklu, çiçekli birçok modeli çeyizlerde görebilirsiniz.

havlu

3- Dantelli havlular
Havluya neden dantel işlerler hiç anlamam. Sadece süs amaçlı kullanılır. Bir misafir gelecekse mutlaka banyo da ya da kapıların üstlerinde bu dantelli havluları görebilirsiniz. Her renk ve modelde bu havluları bulabilirsiniz. Hazır olanları da var ama mutlaka el emeği ile yapılır.

dantel

3- Dantel salon ve mutfak takımı
Şimdilerde hiçbir kız (istisnalar hariç) dantel istemeseler de o dantel takımlar çeyizde olacak! Annelerimiz hiçbir zaman dantelden vazgeçmezler. Her ne kadar kullansanız da kullanmasanız da dantel takımları anneler yaptırır ya da yaparlar. Artık salonlarda kocaman vitrinler yok. Sadece küçük bir büfe olduğu için büfe, masa ve sehpa takımı olarak danteller var.

pike-takimi

4- Dantel pike takımı
Dantelin bir başka kullanıldığı alanlardan biri de yatak odasıdır. Dantel pike takımı aslına bakılacak olursa şık bir model ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu pike takımları genelde doğumlarda, gelin mevlidinde gibi özel günlerde kullanılıyor.

6li-takim

5- 6’lı gecelik takımı
Hangi kız bunları kullanıyor bilmiyorum. Çok kullanışlı olan modeller var evet ama bazı modelleri gerçekten kullanılacak gibi değil. Özellikle bembeyaz ve saten olanları en kullanışsızları (bana göre.) Bu beyaz saten takımı doğumda kullanılacak diye alınıyor ama yine bu takımı kullanmıyorsunuz. Doğumunuz kışa denk gelirse o satenlerle donarsınız. Gecelik ve sabahlık olarak evet güzel ama şortlu ve mini olan takımları pek kullanılacak gibi değil. Doğum sonrası mevlitte beyaz geceliği giyiyorsunuz. Sırf onun için 6’lı takım almanın hiçbir manası yok.

tuylu-terlik

6- Tüylü terlik
Eskiden çok moda olan bu terlik hala çeyizcilerde var. Nişan bohçası yapılırken de mutlaka içine bir de tüylü terlik koyarlar. Çok mu seksi çok mu kadınsı tartışılır. Ama bir çeyizin olmazsa olmazı diyebilirim 🙂

robdosambr

7- Robdöşambr
Bunu görünce ilk akla gelen kesinlikle Nuri Alço’dur. Nuri Alço’nun hemen hemen her filminde üzerine giydiği bu kıyafet yeni damatların gözdesi diyebilirim. Her çeyizde bu bordo robdöşambr bulunur. Genelde evde bir kıyafetin üzerine giyilir. Sabahlıkla bornoz arasında kalmış bir ev kıyafeti?

tencere-seti

8- Hiper tencere seti
Bu çok parçalı tencere seti her kızda vardır. 4 boy çelik tencere, tava takımı, cezve takımı ve çaydanlık seti gibi birçok şeyi içinde bulundurur. Bir de üstüne ayrıca granit tencere seti, seramik, teflon gibi ayrı ayrı bir sürü tencere alınır. Ama evlenince en fazla 4 tanesi kullanılır. Çeyizin demirbaşı mıdır? Evet evet, olmazsa olmaaazzz.

lif

9- Renkli lifler
En az 10 tane vardır sanırım. Hayır yani şimdi evdeyken bile hazır banyo lifi kullanıyoruz. El örmesi lif niye bu kadar çok yapılır anlamış değilim. Çeyiz çok gözüksün diye yapılan bir şey sanırım. Evlendiğinizde kullansanız bile en fazla bir iki tane kullanırsınız. Ya da gelen misafirlere vererek değerlendirebilirsiniz.

aynali-set

10- Son olarak ayna-fırça seti
Tuvalet masası süsü diye ortaya çıkmış. Bir zamanlar çok moda olsa da hala varlığını devam ettiriyor. Çok da ucuz bir şey diyemeyeceğim. Ama illa ki çeyizlerde bulunur. Kullanım olarak küçük el aynası belki kullanılabilir. Ama fırça ve tarağının kullanılabileceğini pek sanmıyorum. Yine de çeyizimizde bulunmaya devam edecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git