Çeyiz Serme Geleneği

Çeyiz Serme Geleneği
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 3.713 kez okundu.

Çeyiz serme çok eski bir adet olup günümüzde kadar gelmiş olan bir adettir. Toplumumuzun bazı kesimi (özellikle Batı’ya olan özenmenin etkisiyle) bu adeti atlamaktadır. Aslında anlamı çok olan ve eskiden sıkça yapılan bu adet şimdilerde değişiklik göstermiştir. Eskiden yeni evlenen çiftler ayrı bir eve çıkmadığı için çeyiz serme kayınvalidenin evinde oluyormuş. Yani yeni gelin hazır bir eve gidiyor. Tabii ev ne kadar hazır da olsa yeni gelinin eksikleri oluyormuş. Evlenecek olan çiftin evlenmesine yakın gelin gideceği evi yakın akrabaları ziyaret edip eksikleri belirlemiş. Düğünden 1-2 hafta öncede eksikleri akrabalar ve komşular temin edip getirirmiş. Eğer gelin kendi el emeği ile dantel, kanaviçe, el işi gibi çeyizleri varsa bunları da eve serermiş. Eskiden bu şekilde yapılsa da artık çeyiz serme adeti bambaşka bir hale geldi. Bakalım şimdilerde çeyiz serme nasıl oluyormuş?

Çeyiz Serme Nedir?
Çeyiz serme
geleneğini şimdiki zaman göre anlatmaya kalkacak olursak; evlenecek olan genç kızın evlenene kadar evi için yaptığı tüm eşyaları kendi evinde sergilemesidir. Çeyiz sermede kızın yeni evine gideceği tüm eşyalar komşulara ve akrabalara gösterilir. Bir eksik varsa düğün sonrası tamamlanır.

Çeyiz Serme Nasıl Yapılır?
Bu gelenek iki şekilde yapılır. Birincisi: Kızın evlenip gideceği ev şuan yaşadığı eve uzaksa önce yaşadığı eve çeyiz serilir. Akrabalar ve komşular burada kızın çeyizini görür ve bir eksiği varsa düğün sonrası getirilir. İkincisi: Kız yaşadığı eve çeyizini sermeden direk yeni yaşayacağı eve çeyizini götürür ve çeyiz burada sergilenir. Çeyizlerinizi sererken tüm eşyalarınızın üzerine nereye ait olduklarını, içlerinde neler olduğunu anlatan kısa notlar yazarsanız daha kolay olur. Çeyiz serme düğünden 1-2 hafta önce yapılır. Çok uzun süre kalmaz. 2 gün kaldıktan sonra her şey yerli yerine konur.

Çeyiz Serilirken Kimler Gider?
Çeyiz sermeye gidilirken ne kadar çok kişi giderse o kadar iyidir aslında. Tabii bu sizin isteğinize göre değişir. Fakat kalabalık bir ailedeyseniz herkes gelmek isteyecektir. Halalar, teyzeler, yengeler, kuzenler vs. herkes çeyiz sermeye gelir. Sadece kız tarafı değil erkek tarafı da çeyiz sermeye gider. Kayınvalide, görümce, elti, teyze, hala gibi yakın akrabalarda çeyiz sermede bulunur. Eğer teyze, hala, görümce uzaktaysa gelmeyebilir. Ama kayınvalide mutlaka bulunur.

Çeyiz Serme Adetleri
* Çeyiz sermede kızın evinden ilk önce geline ait olan Kur’an-ı Kerim çıkar. Bu Kur’an çeyizi almaya gelen oğlan tarafından birine verilir. Genelde kayınvalide olur. Ama görümceniz varsa görümcenizde alabilir. Evden ilk önce Kur’an çıktığı için yeni eve de ilk önce Kur’an girer.

* Çeyizler evden çıkarken mutlaka dualar okunur. Çeyiz yeni eve geldikten ve çeyiz serildikten sonra da tekrar dua okunur ve namaz kılınır.

* Çeyiz sermede yatak odası hazırlanırken gelinin kendi hazırlaması daha uygundur. İç çamaşırı gibi özel eşyaların kimsenin görmemesi en iyisidir. Fakat çok fazla eşya olacağı için yakın bir arkadaşından ya da kuzeninden destek alabilir.

* Çeyiz serilme bittikten sonra en son gelin yatağı yapılır. Bu yatağı evliliği uzun süren, mutlu bir beraberliği ve çocukları olan bir bayan yapar. Yatağın örtüsü ütülenip güzelce yatak hazırlanır ve çeyiz serme biter.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git