Bohem Gelinlikler

Bohem Gelinlikler
18 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 958 kez okundu.

Bohem gelinlikler, son zamanların büyük bir çıkış yakalayarak en çok tercih edilen gelinlikleri arasında yerini almaya başladı. Birçok ince detayı, sadeliği ve rahatlığı ile yeni gelinlerin tercihi oldu. Özellikle ünlülerin bohem gelinlik tercih etmesi sebebiyle gelinlik firmalarının çoğu bohem gelinlikler üretmeye başladı. Şeyma Subaşı, Hande Soral,  Azra Akın, Sinem Kobal, Neslihan Atagül gibi pek çok ünlü isim bohem gelinlik tercih etti. Eğer sizde ünlüler gibi bohem gelinlik düşünüyorsanız yazımızın devamını incelemenizi öneririz. 🙂

Gelinlik modellerine geçmeden önce biraz bohem olmaktan bahsetmek gerekir. “Bohem” anlam olarak çingene demektir. Fakat zamanla değişerek bir yaşam tarzına dönüşmüştür. Çingenelerin yaşamına baktığımızda neşeli, özgür ruhlu ve anı yaşarlar. Bohem tarzda 60’lı ve 70’li yıllarda moda olmasıyla beraber büyük bir yankı yaratıyor. Sizin de tarzınız bohemse ya da boheme yakınsa bohem gelinlik giyebilirsiniz. Bohem gelinlikleri tarif etmek gerekirse bohem yaşantısına uygun olarak rahat, salaş, doğal ve vücudun güzelliğini ön plana çıkaran gelinlik modelleridir. Ayrıca bohem gelinlikle beraber düğün konseptinizi de belirlemiş olursunuz. Tarzınızı sadece gelinlikle değil ayakkabı, saç aksesuarı, gelin çiçeği, duvağınız, düğün mekanı, davetiye gibi ayrıntılarla da düğününüzü bohem tarzda yapmalısınız.

Bohem Gelinliklerin Özellikleri

Özgür ruhu yansıtan bu gelinlik modelinde salaş kesim, bol, püskül ve volan detayları bulunur. Danteller, asimetrik kesimler, fırfırlı etekler bohem gelinlikleri yansıtır. Kumaş olarak dantel, tül, şifon gibi ince kumaşlar tercih edilir. Bohem gelinliklerde ışıltı, taş, pul, payet, 3 boyutlu çiçekler gibi abartılı şeyler yoktur. Gelinliğe hareket kazandırmak için katlı etek uçları, fırfır ve püskül kullanılır. Tek parça gelinlik kullanmak istemezseniz 2 parçalı bohem gelinlikler de mevcut. Bohem gelinliklerin bir diğer özelliği ise vintage olmasıdır. Bu sayede eskiden moda olan düz, minimal gelinlikler de bohem gelinlikler arasında yer alır. Düz, sade kesim gelinliklerde sadece tek bir yer göze çarpar. Bu kol detayı, dekoltesi, eteği gibi gelinliğin farklı bölgelerinde olabilir.

 

Bohem Gelinlik Nerede Kullanılır?

Gelinliğin yapısına baktığımızda ilk göze çarpan sadeliği ve rahatlığı olduğu için düğün mekanını da buna göre seçmelisiniz. Bohem gelinlikle yüksek tavanlı, taşlı avizelerin ve şamdanların olduğu bir mekanı düşünmek biraz saçma olacak. Bu tarz gelinliği taşıyacak en iyi mekan sahil düğünü ya da kır düğünüdür. Kır düğünü yapacaksanız bile oldukça doğal olmalıdır. Taşlı şamdanlar yerine odunsu mumluklar, kır çiçekleri ve değişik süs bitkilerini kullanabilirsiniz. Mekanı belirlediniz bohem gelinliği de giyeceksiniz pekiyi bunu aileniz biliyor mu?

Bohem gelinlik, kabarık değil düz sade kesimli gelinliklerdir. Bu yüzden bohem gelinlik tercih edecekseniz çevrenizdekiler buna tepki gösterebilir. “Böyle gelinlik mi olur?”, “Elbise gibi olmuş.”, “Gelin dediğin gösterişli olur.” Tarzında tepkiler olabilir. Eğer kendinizden eminseniz bu benim tarzım ben bu gelinliği giyeceğim diyorsanız hiç tereddüt etmeden giyin. Çünkü bu sizin düğününüz 🙂 Bir de kararsız gelinlerimiz var. Sizler için de şöyle bir öneri de bulunabilirim. Bohem gelinlik giymek istiyorsunuz ama aynı zamanda biraz daha kabarık bir gelinlik istiyor olabilirsiniz. Bohem gelinliği after party, nikah elbisesi ya da sahil düğün çekimlerinde kullanabilirsiniz. 🙂

Bohem Gelin Saç Modelleri

Eh böyle sade, salaş bir gelinliğin üzerine kocaman balerin topuz elbette olmaz 🙂  Salık, dalgalı saçlar ya da örgü dağınık topuz modelleri çok uygun olacaktır. Dikkat etmeniz gereken saçlarınızın çok yapılı gibi değil doğal görünümlü olmasıdır. Saçlarınızın doğal görünmesi için maşa yaptırırken bozuk maşa yaptırmanızı öneririm. İnce ve kalın tutamlardan yapılan maşa en iyi doğal dalgalı saç modelidir. Saçlarınızın toplu olmasını istiyorsanız topuzunuzun mümkün olduğunca fazla krepe yapılmadan, salaş görünümlü topuz modellerini tercih edin.

Bohem Gelin Saç Aksesuarları

Bohem gelinlerde büyük, kocaman taşlı taçlar göremezsiniz. Taç kullanacaksınız çok ince olmasına dikkat edin. Minik pırıltılı taşlar ve incilerden oluşan uzun saç aksesuarlarını saçlarınızın içinden geçirerek değişik bir tarzda kullanabilirsiniz. Bohem gelinlik tercih ettiyseniz kendi ruhunuzu yansıtan çiçeklerle saçlarınızı renklendirebilirsiniz. Çiçeklerin büyük veya küçük olması, hangi renkleri, hangi çiçekleri tercih edeceğiniz size kalmış. Burada serbestsiniz 🙂

Bohem Gelin Makyajı

Salaş görünümünüze eşlik edecek olan makyaj da sade olmalıdır. Pembe ve kahve tonları, sıcak tonları kullanabilirsiniz. Cilt makyajınızı çok malzeme kullanarak katmanlara bölmeyin. İnce bir tabaka olacak şekilde fondöten ve biraz allık yeterli olacaktır. Pudrayı sadece cildinizin yağlanan bölgelerine uygulayın. Göz makyajını mümkün olduğunca sade tutun. Tek bir far belki iki far kullanabilirsiniz. Işıltılı parlak bir makyaj sizi gecenin yıldızı yapacaktır. Dudaklarınızda doğal ve nude tonları tercih edin.

Bohem Gelin Ayakkabısı

Düğünü yapacağınız yer ve mekana göre ayakkabı modelinizi seçmelisiniz. Eğer eşinizle boy farkınız varsa topuklu sandalet tercih edebilirsiniz. Babet, düz sandalet, hafif topuklu ayakkabı gibi pek çok seçeneğiniz var. Gelinliğinize uygun, sade, gösterişi olmayan bir ayakkabı modeli ile gelinliğinizi tamamlayın. Renk olarak beyaz, krem, ten rengi, kırık beyaz gibi açık tonları kullanın. Bohem gelinlik ile renkli gelin ayakkabıları uyumsuz olacaktır.

Bohem Gelin Çiçeği

Tarzınızı en iyi yansıtacağınız detaylardan bir tanesi de gelin çiçeği olacaktır. Gelin çiçeğinizi çok toplu ve klasik yapay çiçeklerden oluşan modellerden tercih etmeyin. Elbette yapay çiçek kullanın ama çiçeklerinizin kalitesine dikkat edin. Artık gerçeğine çok yakın yapay çiçek bulmak mümkün. Dilerseniz kendi gelin buketinizi oluşturabilirsiniz. Büyük yeşil yapraklar, papatyalar ya da lavanta kullanabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git