Bohça Ne Zaman Gider?

Bohça Ne Zaman Gider?
23 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 29.643 kez okundu.

Evliliğe hazırlık sırasında adetlerimize göre iki kere bohça verilir. Biri söz yapıldığında diğer ise nişan yapıldığında iki aile birbirine bohça verir. Söz bohçası sadece damada ve geline yapılırken nişan bohçası damat ve gelin haricinde aile büyüklerine de yapılır. Fakat bu yöreden yöreye değişir ve farklılık gösterir. Aileler sadece gelin ve damada yapılsın denilirse ona göre bohça düzenlemesi yapılır.

bohca

Sözde bohça ne zaman verilir?
Söz merasimi eğer kız evinde yapılıyorsa erkek tarafı gelirken bohçalarını da getirir. İki ailenin evleri birbirine uzak ise kız tarafı erkek tarafına söz gecesi bohçayı verir. Eğer iki aile birbirine yakın oturuyorsa kız tarafı bohçayı bir başka gün erkek tarafının evine götürür. Ama o gecesi kız tarafı söz kesildiği için damada söz mendili verir. Bu sayede sözün kesildiği belli olur. Hem de erkek tarafı eve giderken eli boş olmaz sözün alındığı belli olur. Söz merasimi eğer kız evinde değil de cafe veya başka bir yerde yapılıyorsa (kimi aileler çok kalabalık olduğu için çay bahçesi tarzında bir yerde söz merasimini yapabiliyor.) o gece bohça verilmez. Tabii aileler eğer uzaktan örneğin şehir dışından geliyor ve başka bir zaman verilme ihtimali yoksa o gecesi bohça verilir. Aileler birbirine yakınsa önce damat tarafı bohçayı götürür ardından kız tarafı bohçayı götürür.
Geline söz bohçasında neler konur? diyorsanız buraya tıklayarak,
Damada söz bohçası nasıl hazırlanır? diyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

bohca

Nişanda bohça ne zaman verilir?
Nişanı evde yapıyorsanız o gecesi aileler birbirlerine bohçayı verebilir. Ama bohçalar çoksa yani aile büyüklerine de yapıldıysa o gece bohçalar verilmez. Yine önce erkek tarafı daha sonra kız tarafı bohça götürmeye gider. Nişan salonda yapılıyorsa nişan merasiminde bohça verilmez. Nişan olduktan sonra önce erkek tarafı kız tarafına giderek bohçaları götürür. Daha sonra kız tarafı da erkek tarafına bohçayı götürü. Bohça götürülürken bir tepsi baklava ya da börekle gitmek adettendir. Bu bohça götürme süresi nişandan sonra 1 ay içinde tamamlanır. Ailelere bohça verilecekse ya nişandan ya da düğünden sonra verilir. Kimi yerlerde düğün olduktan sonra yeni gelin gittiği yere süslü hurçlar ile bohçasını götürür.
Geline nişan bohçası nasıl hazırlanır? diyorsanız buraya tıklayarak,
Damada nişan bohçası nasıl hazırlanır? diyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git