Bayram Bohçası Hazırlama

Bayram Bohçası Hazırlama
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 10.550 kez okundu.

Ramazan Bayramı’na çok kısa bir süre kalmışken adetlerimizden olan bayram bohçasından bahsetmek istiyorum. Öncelikle her yöre de bayram bohçası adeti yoktur. Genelde bohça adeti çok olan yerlerde hazırlanır. Fakat hediye vermeyi seven, gönül almayı bilenler de bayram bohçası hazırlar. Diğer bohçalara göre bu bohça biraz daha farklıdır. Herkesin kendi bütçesine göre hazırlanan bayram bohçası yörelere göre değişiklik göstermektedir. Sözlü veya nişanlıysanız bohçanızı bunu göz önünde bulundurarak yapın. Örneğin sözlüsünüz ve nişanınıza kısa bir süre kaldıysa çok abartmadan yapın. Yine nişanlıysanız ve düğününüze kısa bir zaman kaldıysa aşırıya kaçmadan yapabilirsiniz. Söz ve nişan arası ya da nişan düğün arası uzun ise bohça içerisine biraz daha özenebilirsiniz.

bayram-bohcasi-hazirlama

Bayram Bohçası Kime Yapılır?
Bohça çeşitleri farklılık gösterse de en anlamlı olanı bayram bohçasıdır. Bayramda bohça hazırlanırken sadece geline ve sadece damada özel yapılır. Nişan bohçası gibi gelinin ya da damadın ailesine bohça hazırlanmaz. Fakat yapmak isterseniz çok abartmadan kayınvalidenize ve kayınpederinize hazırlayabilirsiniz.

bayram-bohcasi-hazirlama

Geline Bayram Bohçası Nasıl Hazırlanır?
Bayram bohçası hazırlarken kendinize bir bütçe belirleyin. Bu 100 TL’de olabilir, 1.000 TL ya da 5.000 TL. Tamamen kendi maddi durumunuza bağlı olarak değişir. Önümüz Ramazan Bayramı olduğu için Ramazan Bayramı bayram bohçası hazırlarken gelinin sevebileceği, hoşuna gidebileceği şeyler alabilirsiniz. Bohça olarak hazırlayacaksanız bir bluz, pantolon, gömlek, etek veya elbise koyabilirsiniz. Saat, çanta, parfüm, iç çamaşırı gibi alternatifler şeyler koyarak çeşitlendirebilirsiniz. Aldığınız hediyeleri bir bohça yaparak bayram günü geline verebilirsiniz.

Geline Bayramda Ne Alınır?
Bayramda geline hediye almak istiyorsanız bunu bohça vermeden de yapabilirsiniz. Bazı yörelerde geline bayram öncesi kayınvalidesi tarafından elbise, ayakkabı ve çanta alınır. Bayramlık gibi düşünebilirsiniz. Eğer bu şekilde yapmak istemezseniz küçük bir hediye olarak çeyizi için bir eşya alabilirsiniz. Çeyrek altın, bilezik, kolye gibi şeyleri de bayramda geline hediye edebilirsiniz.

bayram-bohcasi-hazirlama

Damada Bayram Bohçası Nasıl Hazırlanır?
Nasıl ki geline bayram bohçası hazırlanıyorsa aynı şekilde damada da bohça hazırlanır. Tabii önce erkek tarafı gelin bayram bohçasını getirir. Ardından kız tarafı erkek tarafına damat bohçası götürür. Damat bohçası olarak geçiyor ama bazı yörelerde damada bayramda bir tepsi baklava götürülür. Erkek tarafı kalabalık ise baklavanın yanında börek, tavuklu pilav, dolma gibi yemek alternatifleri ile gidilir. Bu adet biraz eskide kaldıysa da yine devam ettirenler var. Bunun haricinde geline hazırlanan bohça gibi damada da bohça hazırlanır. Çok aşırıya kaçmadan pantolon, gömlek, parfüm gibi şeyler bohça yapılarak damada bayram günü verilir.

Damada Bayramda Ne Alınır?
Bayramda geline bayramlık olarak elbise, çanta, ayakkabı alınsa da damada bu şekilde giydirme adeti yoktur. Ama siz almak isterseniz tabii ki de alabilirsiniz. Bu şekilde giydirmek yerine ufak tefek hediyeler alınır. Parfüm seti, gömlek, ayakkabı, saat, tespih gibi hediyeler damada bayramda verilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git