Bahar Detoksu

Bahar Detoksu
29 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.146 kez okundu.

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz için hazırlıklar başladı. Soğuk bir kışın ardından yapacağınız detoks ile tüm toksinlerden arınabilirsiniz. Bahar detoksunu sosyal medyada, TV’de, dışarıda çokça duyuyoruz. Pekiyi bu detoks nedir? Detoks ne işe yarar? Zayıflatır mı? Gibi pek çok sorunun cevabı ve Ender Saraç’ın özel bahar detoksunu bu yazımda bulabilirsiniz.

Detoks

Detoks Nedir?
İlk önce detoksun ne olduğuyla ilgili kısa bir açıklama yapalım. Detoks, vücudumuza çeşitli yollardan aldığımız atık maddelerin dışarıya atılmasıdır. Düzensiz beslenme ile vücudumuza yararlı ve yararsız birçok madde giriyor. Zamanla kilo alıyoruz, sağlıksız beslenerek vücudumuzda ki toksin maddelerin sayısını arttırıyoruz. Bu yüzden dönem dönem detoks yapmaya ihtiyacımız vardır.
Detoks yapmaya ihtiyacımız olduğunu nasıl anlarız?
Belki de en önemli sorulardan biri de budur. Detoks yapmamız gerektiğini aslında vücudumuz bize bazı sinyaller yollayarak haber veriyor. Sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız, eklem ve kemik ağrılarınız varsa, uykusuzluk, baş dönmesi, depresyon, kabızlık gibi şikayetleriniz varsa sizin detoksa ihtiyacınız var demektir.
Detoks zayıflatır mı?
Genel amacı zayıflatmak olamamakla birlikte zayıflatıcı özelliği de vardır. Detoksu sadece zayıflama olarak düşünmeyin. Detoks vücudunuzu dinlendirme sürecidir. Detoksu haftada bir gün ya da 3 gün yapabilirsiniz. 1 haftalık ve 15 günlük detoks ve diyet programını da uygulayabilirsiniz. Beslenme programınızı değiştirirken mutlaka bir doktora danışmalısınız. Çünkü detoks programlarında sadece meyve suyuyla beslenme, sadece sebze suyu içmek ya da sebze ağırlıklı beslenme programları var.

detoks

Ender Saraç’ın Detoks Programı
Sabah: Güne mutlaka ılık su ile başlayın. Suyun içine bal, limon ya da himalaya tuzu atmalısınız. Yağsız light süte az miktar yulaf ezmesi ve yanına yağsız yoğurt ile bol yeşillik tüketin.
Ara Öğün: Yarım avuç ceviz, badem ya da fındık. Tuzsuz ve kavrulmamış olması gerekiyor. Şeker oranı düşük olan elma, kivi gibi meyveler tüketin. Bol bol ılık su içmeyi ihmal etmeyin.
Öğlen: Hazmı kolay olan ılık, zeytinyağlı bir yemek. Tavuk ya da balık parçalarından oluşan bir sebze çorbası. İçine zerdeçal ilave ederek tüketin. Çorbanın içinde yiyemezseniz bir kaşık çorba ile için.
İki Saat Sonra: Yağsız yoğurt ile yapılmış ayran ya da cacık.
İki Saat Sonra:  Sebze çorbası, asitsiz meyve suyu veya şekersiz komposto bunlardan birini tüketin. Yanına tuzsuz ve kavrulmamış ceviz, fındık ve badem.
Akşam: Zeytinyağlı sebze yemeği ya da sebze çorbası yanına light yoğurt.
Gece Yatmadan Önce: Rahatlatıcı özelliği bulunan melisa, papatya ve rezene çaylarından birini tüketin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git