Asker Bohçası

Asker Bohçası
6 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 7.828 kez okundu.

Askerlik bizim ülkemizin her yerinde kutsal bir görev olarak kabul görmüştür. Askerlik tarihi belli olduktan sonra askere gidecek olan genç misafir kabul edilir. Tüm akraba, eş ve dost askere gidecek olan genci yemeğe davet ederler. Askere gitmeden önceki gece de asker eğlencesi yapılır. Bir de bu adetlerin dışında eskiden çokça yapılan bir adette asker bohçası adetidir. Eskiden mahalleden asker gidecekse o aile ziyaret edilerek askere gidecek olan gence küçük bir bohça hazırlanırmış. Şimdilerde biraz unutulan bir adet olsa da hala yapanlar var. Eğer sizin de sevgiliniz, sözlünüz ya da nişanlınız askere gidecekse onun için bir şeyler hazırlamak istemez miydiniz? Cevabınız evetse yazımızın devamını inceleyerek asker bohçası nasıl yapılır, asker bohçasına neler konur gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Asker Bohçasına Ne Konur?
Her şeyden önce bu bohça olduğu için çok aşırıya kaçmadan hem gerekli olan malzemeleri hem de normal zamanda kullanabileceği şeyleri koymaya özen gösterin. Askerde devlet tarafından verilen çanta ile ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu buradan karşılayacaktır. Asker bohçasına konulacak malzemelerin listesi aşağıdaki gibidir;
*  İç çamaşırı (2 takım)
*  Atlet ve boxer (1 takım beyaz çarşıya çıkarken giyebilmesi için.)
*  Boyundan asılan ipli cüzdan
*  Duş jeli, şampuan
*  Lif
*  Terlik
*  Gömlek veya Kazak (Gideceği yere ve mevsime göre seçim yapın.)
*  Banyo havlusu, yüz havlusu
*  Asker tulbenti

Asker Bohçası Nasıl Hazırlanır?
Asker bohçası
hazırlamadan önce yapmanız gereken bir şey daha var. O da asker yemeği yapmanızdır. Asker yemeği, askere gitmeden önce kız evinde yapılan yemektir. Bu yemekte nişanlınızın sevdiği yemekleri ve sevdiği tatlıları hazırlayarak güzel bir sunum yapabilirsiniz. Asker yemeğinden sonra da bohça alışverişine çıkmanız gerekir. Bohça alışverişine çıkmadan önce nişanlınızın askerliği nasıl yapacağını bilmeniz gerekir. Havacı veya denizci olursa iç çamaşırı rengi farklı olacağı için yeşil iç çamaşırını boşa almış olursunuz. Bohça için alınacakları aldıktan sonra bir adet bohça kabı ve bohçayı süslemek için kurdele, çiçek, uğur böceği, nazar boncuğu gibi şeyler almayı unutmayın.

Asker Bohçası Ne Zaman Gider?
Asker bohçası, askere gitmeden 1 hafta öncesi götürülür. Bohçanın yanında ek olarak baklava, börek veya herhangi bir tatlı da arzuya göre yapılır. Güzelce süslenmiş ve özenle yapılmış tatlılar asker evine ailecek gidilerek götürülür. Askerin gideceği gece nişanlısı asker tülbendini askere gidecek olan gence takar. Tüm gece bu tülbentle kalan asker ayrılık vakti geldiğinde bu tülbendi nişanlısına bırakır.

Etiketler:

Asker Bohçası Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Paylaşım için tşkler.
    Bütün askerleriize hayırlı tezkereler.

Sayfa başına git